REKLAMA

Sport

Klub jak rodzina

Opublikowano 03 listopada 2017, autor: Norbert Królik

Żarski Klub Sportów Walki ma już 9 lat. Muay thai, brazylijskie jiu-jitsu i boks olimpijski trenuje tam blisko 150 osób.

Założycielem klubu jest Dawid Polok. – Jestem wychowankiem oyama karate. Trenowałem u Andrzeja Tomiałowicza. Później wyjechałem do Londynu i tam trafiłem na trening muay thai. Zakochałem się w tym sporcie i poleciałem do Tajlandii. Tam miałem możliwość trenować i mieszkać z Tajami. Gdy wróciłem do Żar ,zorganizowałem treningi muay thai – wspomina założyciel klubu.

Tego jeszcze nie było

Na pierwszy trening, 17 października 2008 roku, przyszło ponad 50 osób.

– To była nowość wśród sportów walki w Żarach. Do tej pory królowały kick boxing, karate i boks – dodaje D. Polok.

Jednym z pierwszych zawodników był Maciej Zembik, dziś najbardziej doświadczony i utytułowany zawodnik muai thai w Żarach. W klubie trenuje również mistrzyni świata i Europy w kickboxingu, Zuzanna Matusiewicz.

– To w 100 procentach moi wychowankowie. Zuzanna szykuje się do debiutu zawodowego, a Maciek jest zawodnikiem rozpoznawalnym nie tylko w Polsce – zapewnia Dawid.

Czekają na mistrza

Zawodnicy w klubie trenują również brazylijskie jiu-jitsu (sport na pograniczu zapasów i judo) i boks olimpijski.

– Boks jest dyscypliną olimpijską, dlatego jest bardzo duża konkurencja. Czekamy na medal mistrzostw Polski – mówi Łukasz Michalczewski, trener boksu.

Dla młodszych i starszych

W ŻKSW łącznie działa 6 sekcji. Zajęcia z brazylijskiego jiu-jitsu odbywają się we wtorki i czwartki o godz. 19.30. Obecnie tworzy się nowa grupa, do której mogą zapisywać się zarówno chłopcy, jaki dziewczyny w wieku od 14 lat. Zajęcia z boksu olimpijskiego odbywają się w poniedziałki o godz. 20 oraz we wtorki i czwartki o godz. 18. Mogą w nich brać udział osoby, które ukończyły 12 lat. W ramach sekcji boksu dla najmłodszych organizowane są zabawy dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat, odbywają się one we wtorki i czwartki o godz. 17. Dzieci, które chcą trenować muay thai, mają zajęcia w poniedziałki, środy i piątki o godz. 16.30. Dolna granica wieku to 6 lat.  Dla młodzieży i osób początkujących zajęcia odbywają się w te same dni o 17.30, a dla zaawansowanych – o 18.45. Wszystkie zajęcia – w sali na Kaczym Rynku w Żarach.

Wspierają się

– Ten klub to moje życie. Wszyscy trenerzy są tutaj wolontariuszami. Składki, które płacą uczestnicy, w całości przeznaczamy na działalność klubu i wyjazdy na turnieje na całym świecie – mówi D. Polok. – Czujemy się tutaj jak rodzina. Wspieramy się i w razie potrzeby pomagamy sobie – dodaje założyciel klubu.

Członkowie klubu wspierają również Dom Dziecka w Żarach. Uczestniczą w akcjach charytatywnych.

Napisz komentarz »