REKLAMA

Wasze sprawy

Podatki w górę

Opublikowano 03 listopada 2017, autor: Piotr Piotrowski

Władze Szprotawy sięgnęły do kieszeni mieszkańców. Od nowego roku aż 10 rodzajów podatków pójdzie w górę.

Z tej liczby, aż siedem osiągnie maksymalny pułap, wyznaczony przez ministra.

I tak, za grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej podatek wzrośnie o 2 gorsze do stawki 0,82 zł za mkw. Za grunty niezabudowane pod wodami powierzchniowymi stojącymi będzie trzeba zapłacić o 9 groszy więcej, czyli 4,63 zł za mkw. Za grunty pozostałe, czyli te pod domami i mieszkaniami, opłata wyniesie 0,30 zł za mkw. (było 0,24 zł za mkw.). Za grunty niezabudowane, objęte obszarem rewitalizacji, stawka za mkw. wzrośnie o 6 groszy, do 3,04 zł.

Za jeden metr kwadratowy domu lub mieszkania mieszkańcy gminy zapłacą 0,77 zł (było 0,75 zł). Opłata za budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej wzrośnie o 34 grosze i wyniesie 22,23 zł za mkw. powierzchni użytkowej. Prowadzący działalność związaną z obrotem materiałem siewnym zapłacą o 21 gorszy więcej, czyli 10,80 zł za mkw. Za budynki związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych opłata wyniesie 4,70 zł za mkw. (więcej o 9 groszy). Stawka za budynki zajęte na prowadzenie odpłatnej statutowej działalności pożytku publicznego przez organizacje pożytku publicznego wzrośnie o 15 groszy, do 7,77 zł, budynki położone na użytkach rolnych  – o 3 grosze (do 7,39 zł za metr kw.).

 

Coś za coś

Za wzrostem podatków było 10 radnych: Władysław Sobczak, Jan Szymczak, Wanda Augustyniak, Beata Jakowicka, Zygmunt Grabowski, Jarosław Zubal, Stanisław Rosół, Maciej Pachurka, Roman Pakuła i Maciej Siwicki.

Przeciw podniesieniu stawek byli: Andrzej Skawiński, Tadeusz Wiech, Szymon Matuszewski, Jerzy Chmara,Piotr Siuda, Andrzej Stambulski, Janusz Biliński, Ryszard Barylak).

Na sesji zabrakło: Moniki Biazik, Waldemara Panasewicza i  Piotra Sikorskiego.

Podwyżki burmistrz Józef Rubacha tłumaczy wzrostem wskaźników inflacji.

– Podwyższamy podatki, ale w zamian dopłacamy mieszkańcom do cen za ścieki, które w przyszłym roku nie ulegną zmianie, trzeci rok z rzędu – mówi burmistrz.

W przyszłym roku, po podwyżce gmina planuje dochód z podatków od nieruchomości na poziomie 9,8 mln zł. Musi gdzieś szukać pieniędzy, aby łatać coraz większą dziurę w budżecie. Przypomnijmy, Szprotawa na koniec 2017 roku osiągnie zadłużenie wynoszące blisko 70 mln zł, to ponad 83 procent dochodów. Gmina pożyczki spłaca kolejnymi pożyczkami.

Napisz komentarz »