REKLAMA

Aktualności, Komunikacja

Nie wjedziesz, nie wyjedziesz, nie przejedziesz

Opublikowano 27 października 2017, autor: Bogusława Janicka-Klisz

Głębokie wykopy, ciężki sprzęt, objazdy i korki – z tym na co dzień mierzyć się muszą kierowcy i piesi w Żarach. Przeciągają się remonty trzech największych ulic w mieście – Moniuszki, Okrzei i Zielonogórskiej.

Wciąż trwają prace, wszędzie są utrudnienia dla kierowców, a budowlańcy jakby się umówili – wszystkie trzy firmy zaliczają obsuwę terminu w stosunku do zakładanych planów.

 

1,5 miesiąca poślizgu

Ulica Moniuszki ma być gotowa dopiero 30.11. Zgodnie z planem przebudowa, rozpoczęta w maju, miała się zakończyć w połowie października. Przebudowa ulicy kosztować będzie 6 mln 760 tys. zł. Wyremontowany zostanie odcinek od ronda w rejonie stacji Lotos i McDonalds`a do skrzyżowania ze światłami u zbiegu ulic Wieniawskiego, Lotników i Moniuszki, gdzie powstanie rondo.

2 miesiące poślizgu

Ulica Zielonogórska miała być gotowa do końca września (29.09.). Termin został przesunięty na 24.11. Plac budowy firmie „Tandem” miasto przekazało 19.04. Zgodnie z harmonogramem, ulica miała być zamknięta od 4.05., a ostatecznie barierki stanęły 5.06., czyli o ponad miesiąc później. Przebudowa kosztować będzie ok. 6 mln zł. Powstaną nowe chodniki, droga rowerowa oraz nowa nawierzchnia jezdni.  Prace wykonywane są na zlecenie Urzędu Miasta.

 

3 miesiące poślizgu

Ulicę Okrzei za 4 mln 376 tys. zł od początku kwietnia remontuje firma Infrakom z Kościana. Zgodnie z umową z Urzędem Miasta, z pracami miała się uporać do końca wakacji. Ostatecznie inwestycja ma być oddana do końca listopada. Zakłada ona przebudowę 613 metrów bieżących drogi – od ul. Częstochowskiej do ul. Zgorzeleckiej, gdzie powstaje rondo. Pojawią się też nowe chodniki i ścieżki rowerowe. Zgodnie z planem, oświetlenie ulicy będzie ledowe. Ponadto zostanie ona odwodniona, przewidziana jest też modernizacja instalacji deszczowej. Powstaną nowe zatoki autobusowe w dotychczasowych miejscach.

 

Muszą się śpieszyć

Ekipy drogowców ścigają się z czasem, bo tego im zbyt wiele nie zostało. W najbliższym tygodniu nie zapowiadają żadnych zmian w dotychczasowej organizacji ruchu.

– Zbliżamy się ku końcowi. Pozostaje do wylania ostatnia warstwa nawierzchni. W tej chwili układamy chodniki pomiędzy ul. Staszica i Wiśniową. Od poniedziałku lub wtorku będziemy układać trawę z rolki – mówi Piotr Przybylla z firmy Tandem, która remontuje ul. Zielonogórską.

– Wykonujemy obecnie podbudowy drogi w miejscu, gdzie powstanie rondo. Ponadto przygotowujemy podbudowy pod chodniki od ul. Młynarskiej w kierunku Żabki, po stronie ulicy, gdzie znajduje się kościół. Prace brukarskie trwają też między ul. Szkolną i Młynarską – wylicza Piotr Nogajczyk z firmy Infrakom, która remontuje ul. Okrzei. Na wylanie nawierzchniowej warstwy asfaltu czeka też fragment począwszy od skrzyżowania z ul. Częstochowską. – Czekamy aż gotów będzie dłuższy odcinek drogi, żeby położyć to za jednym razem. Wedy unikniemy jakichś uskoków czy nierówności – tłumaczy P. Nogajczyk.

Na Moniuszki też pracują w pocie czoła. – Na odcinku od wiaduktu do ul. Kurpińskiego prowadzone są roboty związane z wykonywaniem chodników, wysp segregujących oraz rynsztoków. Na odcinku od ul. Kurpińskiego do budowanego ronda odbywają się prace związane z wymianą konstrukcji jezdni. Trwa też budowa chodników oraz nowego parkingu po prawej stronie, a także roboty instalacyjne związane z przebudową sieci gazowej – mówi Marcin Sojka z firmy Eurovia.

Napisz komentarz »