REKLAMA

Sport

Lepsi od Promienia i Unii

Opublikowano 27 października 2017, autor: Norbert Królik

Piłkarze Delty Sieniawa Żarska są rewelacją rundy jesiennej klasy okręgowej. Pokonali już między innymi Promień Żary i Unię Kunice. W sobotę (28.10.) o godz. 15.30 zagrają na własnym stadionie ze Stalą Jasień.

Delta jest beniaminkiem. Jeszcze wiosną grała w klasie A, teraz jest w czubie klasy okręgowej. W dotychczas rozegranych 12 meczach piłkarze z Sieniawy Żarskiej 7 razy schodzili do szatni jako zwycięzcy.

– Jeszcze kilka lat temu nikt w Sieniawie nie uwierzyłby, że będziemy grali w tej samej lidze, co Promień Żary i że z nim wygramy – mówi Andrzej Czerniec z zarządu klubu z Sieniawy Żarskiej.

Piszą historię

To najlepszy sezon w blisko 70-letniej historii klubu. Delta powstała w 1948 roku, ale do tej pory grała głównie w klasie A. Dwa lata temu, po raz pierwszy piłkarzom z Sieniawy udało się awansować do klasy okręgowej. Wygrali jednak tylko 2 mecze i zajęli przedostatnie miejsce. Spadli do klasy A.

– Wyciągnęliśmy z tego wnioski. Wiedzieliśmy, że musimy się wzmocnić. Zrobiliśmy to i teraz możemy się cieszyć ze zwycięstw – mówi A. Czerniec. Trenerem zespołu z Sieniawy Żarskiej jest Mariusz Gawlak.

Mały budżet, wielkie serca

Delta Sieniawa Żarska na drużynę seniorów i dwie drużyny juniorskie w tym roku dostała z gminy Żary dotację w wysokości 34 tys. zł. Dla porównania, grające w tej samej lidze drużyny Unii i Promienia otrzymały odpowiednio 65 tys. zł i 155 tys. zł z Urzędu Miasta w Żarach.

Delta, finansowo najsłabsza, okazała się jednak najmocniejsza sportowo, bo na boisku pokonała obie żarskie drużyny.

– W tym sezonie za cel postawiliśmy sobie utrzymanie w klasie okręgowej i jesteśmy bliscy zrealizowania go już na półmetku rozgrywek – mówi A. Czerniec.

Dzieci trenują za darmo

W klubie są również drużyny orlików i żaczków. Dzieci nie muszą płacić za treningi ani złotówki.

– Są przychylne osoby dla klubu, które nam pomagają – mówi A. Czerniec, który jest również trenerem orlików (rocznik 2007-2009). Trenerem żaczków (od rocznika 2010) jest prezes klubu Łukasz Pokrywiecki. Obaj nie pobierają wynagrodzenia za swoją pracę.

– Zapraszamy wszystkich chętnych do trenowania w naszym klubie. Od listopada rozpoczynamy treningi w hali Społecznego Liceum Ogólnokształcącego przy ul. 11 Listopada. Treningi będą odbywać się w poniedziałki i piątki w godz. od 18 do 19 – mówi A. Czerniec.

Lider i outsiderzy

Do końca rundy jesiennej Delta rozegra jeszcze 3 spotkania.

– Plan minimum to 2 zwycięstwa, ale zagramy o pełną pulę, choć na drodze mamy liderującą Carinę Gubin – mówi A. Czerniec.

Zanim jednak przyjdzie czas na lidera, w sobotę (28.10.) piłkarze z Sieniawy zagrają z przedostatnią w tabeli Stalą Jasień. Obie drużyny wyróżniają się w lidze tym, że w meczach z ich udziałem pada wiele goli. W dotychczasowych 24 spotkaniach obu drużyn padły 124 gole, czyli prawie 6 bramek na mecz. Przy czym Delta przeciwnikom strzeliła 29, a Stal – 15. Początek meczu o godz. 15.30.

Napisz komentarz »