REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Ci Amerykanie! Nieźli z nich artyści!

Opublikowano 27 października 2017, autor: Piotr Piotrowski

Kolejny wypadek żołnierzy USA. Tym razem wojskowa ciężarówka wpadła do rowu w Miodnicy (gm. Żagań), blokując ruch na trasie Żagań – Nowogród Bobrzański.

We wtorkowy poranek (24 października) kolumna pojazdów armii amerykańskiej jechała przez Miodnicę do podżagańskiego obozowiska Karliki. Na łuku drogi, jedno z aut transportowych z naczepą wpadło do rowu.

– Dobrze, że nikt nie szedł poboczem, bo ten wielotonowy wóz zmiażdżyłby człowieka na miejscu – mówi Henryk Erdman,mieszkaniec Miodnicy.

Ciężarówkę z rowu wyciągnęły dwie inne, za pomocą linek holowniczych. Akcja trwała blisko dwie godziny. Na ten czas, ruch na drodze Żagań – Nowogród Bobrzański został zablokowany.

Przyczyny kolizji wyjaśnia Żandarmeria Wojskowa.

– Tego ranka była duża mgła, pobocza mamy grząskie, nierówne, a drogę w fatalnym stanie – mówi jeden z mieszkańców wsi. – Może Amerykaninowi się przysnęło, chwila nieuwagi i znalazł się w rowie. W każdym razie, nieźli z nich artyści. Co chwilę jakaś kolizja.

We wsi jest niebezpiecznie!

Mieszkańcy Miodnicy przyznają, że ruch wojskowych aut amerykańskich przez ich wieś jest coraz większy, tymczasem właściciel drogi nie robi obiecanego remontu.

– Remont drogi miał rozpocząć się już rok temu i dalej nic. Mieliśmy się doczekać chodników, nowej nawierzchni, a także wyrównania poboczy – dodaje H. Erdman.

– We wsi jest niebezpiecznie. Nie dość, że auta pędzą jak szalone, to jeszcze doszły kolumny amerykańskich wojsk – denerwuje się Sylwester Nowak. – Przedwczoraj jedno z rozpędzonych aut zabiło mi dwa koty. Nie ma znaków ograniczających prędkość. Wieczorem strach wychodzić z domu.

– Takich zdarzeń będzie coraz więcej, bo droga jest w coraz gorszym stanie. Tutaj co rusz dochodzi do jakichś wypadków – mówi Sebastian Jasiński.

Z 11 do 28 mln zł!

Paweł Tonder, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich, przyznaje, że remont się opóźnia, bo firma opracowująca dokumentację techniczną zbankrutowała, a kolejna ma problemy, aby ją skończyć.

– Cztery lata temu, planując inwestycję, szacowaliśmy koszty na ok. 11 mln zł. Dziś, po wzroście cen usług budowlanych i przejrzeniu infrastruktury, wzrosły blisko trzykrotnie, do ok. 28 mln zł – wylicza wicedyrektor. – Koszty nas przeraziły. Inwestycja nie ruszy ani w tym roku, ani w przyszłym, gdyż nie mamy takiego budżetu. Sama kanalizacja to ok. 10 mln zł. Będziemy robić wszystko, aby drogę rozpocząć w 2019 roku.

SZALEJĄ
10.01- amerykański żołnierz uszkodził wypożyczone bmw.
20.01 na ul. Traugutta w Żaganiu kierowca terenowego humvee, jadąc zbyt szybko, zderzył się z renault.
21.01 – amerykańska ciężarówka przewożąca pociski do czołgów przewróciła się na trasie Zielona Góra – Nowogród.
24.01 kierowca amerykańskiej ciężarówki w Trzebowie zjechał na przeciwległy pas ruchu, uderzył w busa.
26.01 na ul. Żelaznej w Żaganiu amerykańskim żołnierzom spadł z pojazdu ładunek, jaki wieźli do Świętoszowa i zahaczyli o wiadukt kolejowy.
1.02 transport kolejowy, wiozący amerykańskie czołgi uszkodził semafor w Szprotawie.
27.02 ciężarówka armii USA wioząca paliwo w Jeleninie zjechała do rowu.
13.09. kierowca amerykańskiego pojazdu zaopatrzeniowego zahaczył o barierki oddzielające pasy ruchu na drodze krajowej A18, w okolicy Świętoszowa. Pojazd przewrócił się, blokując drogę.
28.09. – na ul. Żelaznej w Żaganiu z amerykańskiej ciężarówki wypadła część uszkadzając samochód mieszkańcowi Dzietrzychowic

 

Napisz komentarz »