REKLAMA

Wasze sprawy

Nie pij tej wody!

Opublikowano 20 października 2017, autor: Michalina Kozarowicz

W wodzie w Olbrachtowie Sanepid znalazł bakterie E.coli. Zakaz picia wody obowiązuje aż do odwołania także w Drozdowie i Mirostowicach Górnych!

Próbki wody zostały pobrane we wtorek (17.10.), ale wyniki z laboratorium przyszły dopiero w czwartek (19.10.).

Mieszkańcy Olbrachtowa, Mirostowic Górnych i Drozdowa przez dwa dni pili zanieczyszczoną wodę!

–  Podczas badań próbek wody ze stacji uzdatniania w Olbrachtowie stwierdzono obecność bakterii E.coli – mówi Dagmara Nerga z żarskiego Sanepidu. – W próbce ze stacji stwierdzono 30 bakterii w 100 ml wody, zaś na końcu sieci było ich aż 96 na 100 ml wody. W wodzie stwierdzono też obecność bakterii kałowych. Tej wody nie można pić w stanie surowym, może służyć do celów gospodarczych. Spożycie takiej wody skutkuje nieprzyjemnymi dolegliwościami żołądkowymi. Nie wiemy jeszcze, jak doszło do zanieczyszczenia. Zakaz obowiązuje do odwołania – informuje D. Nerga.

Wykupują mineralną

– Dowiedziałam się o zanieczyszczeniu o godz. 10.00 z telefonu z gminy – mówi sprzedawczyni ze sklepu spożywczego w Olbrachtowie. – Jest godz. 12.00, a my już nie mamy dużych 5-litrowych butelek wody. To teraz najlepiej sprzedający się towar – mówi sprzedawczyni.

– Dostaliśmy rano fax z Sanepidu – mówi Leszek Mrożek, wójt gminy Żary. – Woda z tej stacji uzdatniania jest dostarczana do mieszkańców Olbrachtowa, Drozdowa i Mirostowic Górnych. Powiadomiliśmy sołtysów, rozwiesiliśmy ogłoszenia, umieściliśmy post w internecie, a także wysłaliśmy SMS-y. Beczkowóz jest dostępny dla mieszkańców. Rozstawiliśmy też specjalne baniaki, z których można pobierać wodę. Rozpoczął się już proces oczyszczania wody przez chlorowanie. W piątek, 20.10., zostanie pobrana kolejna próbka do zbadania. Wody nie można pić w stanie surowym do odwołania – mówi wójt.

Napisz komentarz »