REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Polowali w żagańskiej puszczy

Opublikowano 20 października 2017, autor: Piotr Piotrowski

29 dzików, 2 jelenie, 7 lisów i 1 sarnę upolowali myśliwi podczas Wielkich Łowów w Puszczy Żagańskiej. Dwudniowa impreza (14-1510.), zorganizowana przez Polski Związek Łowiecki, przyciągnęła do Żagania blisko 280 myśliwych z 10 obwodów łowieckich.

Królem polowania został Jan Tomaszewski z żagańskiego koła „Bóbr”, wicekrólem – Jarosław Chrząstek z zielonogórskiej „Kniei”.

–  Królem polowania zostaje ten, kto na danym polowaniu pozyska największą ilość zwierza lub ustrzelił najokazalszą sztukę – tłumaczył „Regionalnej” jeden z pomysłodawców imprezy, Jerzy Przybecki z Lubuskiej Rady Łowieckiej, zarazem prezes koła łowieckiego „Borówka”. I podkreślił: – Ideą Wielkich Łowów w Puszczy Żagańskiej jest integracja środowiska łowieckiego.

– Podczas imprezy myśliwy są losowani i trafiają do różnych kół łowieckich, by mogli się integrować z kolegami z innych rejonów Polski – dodał Bogdan Szewczyk z żarskiego koła „Bażant”.

– Mnie w tym roku nie udało się nic upolować. Zaliczyłem dwa pudła – przyznał z uśmiechem Konrad Najdek z Miodnicy, który na niedzielne podsumowanie łowów (15.10.) przyszedł z córeczkami, Dominiką i Zuzią.

Po wcześniejszych protestach mieszkańców, tzw. pokot, czyli rytualny finał polowania w postaci ułożenia zabitej zwierzyny, zamiast na podzamczu żagańskiego pałacu, myśliwi zorganizowali w lesie.

 

Odznaczeni

Po polowaniu był czas na odznaczenia. Za wieloletnią pracę i osiągnięcia w gospodarce łowieckiej, myśliwi z Wymiarek i Szprotawy: Jan Chomiak, Włodzimierz Kaczor, Jarosław Czernicki, Marek Górecki otrzymali medale za „Zasługi dla Łowiectwa Zielonogórskiego”. Z kolei brązowe medale „Zasługi Łowieckiej” przyznano: Franciszkowi Litwinowi, Antoniemu Krębickiemu, Edwardowi Skowrońskiemu z żagańskiego koła „Jeleń” oraz Janowi Lipa z żarskiego koła „Ryś”. 

Po odznaczeniach swój sztandar otrzymało koło łowieckie „Bóbr” Żagań.

Myśliwi nie zapomnieli również o najmłodszych – przygotowali pokaz pogoni za lisem, konkursy z rozpoznawania zwierzęcych tropów i odgłosów, pokazy ptaków i psów myśliwskich.

Napisz komentarz »