REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Lepiej zostań w domu!

Opublikowano 13 października 2017, autor: Norbert Królik

Ponad 500 procent przekroczenia pyłu PM 2,5 i 400 procent przekroczenia pyłu PM 10 w Żarach! Takie wyniki pokazały czujniki zainstalowane w centrum miasta w poniedziałek, 9.10.

Alarmujące wyniki wskazały w poniedziałek pyłomierze zainstalowane przez Fundację Eko-Lubusz. Według ich wskazań, w centrum miasta powietrze było tak złe, że zalecane było pozostanie w domu.

– Czuć spaleniznę. Gorzej się oddycha – mówi Marek Przedwojski, mieszkaniec ul. Śródmiejskiej (dawniej Buczka), na którego budynku zainstalowany jest jeden z czujników.

Nowe pomiary

Na terenie Żar zainstalowano cztery sensory, które wskazują na bieżąco, jakie jest zanieczyszczenie powietrza. Wyniki można obserwować na żywo na stronie map.airly.eu.

– Te pomiary dają szerszy i pełniejszy obraz dotyczący zanieczyszczenia powietrza w Żarach. Dochodzę jednak do wniosku, że przydałyby się jeszcze dwa lub trzy takie urządzenia, bo nie mamy żadnej informacji dotyczącej zanieczyszczenia powietrza w Kunicach czy w dzielnicy Lotnisko – mówi Remigiusz Krajniak, prezes Eko-Lubusza.

Na terenie Żar zainstalowana jest również stacja monitoringu obsługiwana przez Wojewódzki Inspektorat Środowiska, usytuowana pomiędzy blokami przy ul. Szymanowskiego. Ona przekroczeń zanieczyszczeń nie wykazała.

 

Napisz komentarz »