REKLAMA

Sport

Mundial i ISF razem

Opublikowano 13 października 2017, autor: Norbert Królik

O zbliżającym się sezonie Żarskiej Ligi Futsalu, przygotowaniach do rozgrywek drużyny Mundialu i szkoleniu młodzieży wspólnie ze szkółką piłkarską ISF Jarka Gada rozmawiamy z Jackiem Mondorowiczem, prezesem Mundial Żary.

Czy w tym roku wystartuje halówka?

Mundial organizuje rozgrywki dla mieszkańców naszego regionu w futsal, czyli piłkę nożną halową. Biorą w nich udział piłkarze z niższych klas rozgrywkowych, ale także osoby, dla których gra w piłkę jest po prostu rozrywką. Z reguły w naszej lidze występuje około 12 drużyn i liczę, że w tym roku będzie podobnie. Panujemy rozpocząć w połowie listopada. Obecnie zbieramy zapisy. Każdy może się zgłosić. Na hali grają 4 osoby w polu i bramkarz, czyli wystarczy 5 osób, żeby zgłosić drużynę. Rozgrywki będą odbywały się w hali przy Prusie.

Prowadzicie też drużynę grającą w II lidze futsalu. Jak przebiegają przygotowania do sezonu?

Rozpoczęliśmy treningi. Rozgrywki ruszą w listopadzie. Ambicje są duże. W każdym meczu chcemy grać o zwycięstwo i awans do pierwszej ligi. Gra w wyższej klasie rozgrywkowej to konieczność kilkakrotnego zwiększenia naszego budżetu – tutaj musimy mocno popracować. Z miasta dostaliśmy około 30 tys. zł dotacji. Nie jest to mała kwota i jesteśmy wdzięczni za wsparcie. Jednak blisko 1/3 tej kwoty pokrywa koszty wynajmu hali, za którą, aby trenować i grać musimy płacić w sytuacji gdy inne kluby całą infrastrukturę otrzymują za darmo.

Kto jest w kadrze?

Trzon drużyny to zawodnicy z ubiegłego roku, którzy nabrali już doświadczenia – Arek Dybka, Krzysztof Frydlewicz, Kamil Ganczarek, Daniel Gałach, Darek Malarowski, Marcin Jakubik i Waldek Goliński. Najprawdopodobniej grę będzie kontynuował Brazylijczyk Miguel. Trenerem zespołu pozostaje Radomir Roztocki. Mam nadzieję, że skład wzmocnimy kilkoma nowymi zawodnikami.

Czy żarska halówka nie jest dla was zapleczem dla II ligi?

Obserwujemy zawodników grających w tych rozgrywkach i niektórym proponujemy dołączenie do drużyny. Jednak są to całkowicie inne poziomy sportowe i nie jest łatwo. Przekonali się o tym niektórzy zawodnicy, którzy będąc gwiazdami żarskiej halówki, spróbowali swoich sił w II lidze.

A gdyby ktoś chciał się mimo wszystko sprawdzić?

Zapraszam na trening do hali w Prusie w środy i piątki o godz. 18. Uczestnictwo w lidze jest bardzo ciekawym doświadczeniem i z pewnością podniesieniem swoich umiejętności technicznych, które przydadzą się również w grze na trawie. Często podczas wyjazdów gramy przy pełnych kilkusetosobowych trybunach.

Zaczynacie angażować się w szkolenie młodzieży.

Nawiązaliśmy współpracę ze szkółką piłkarską ISF Jarka Gada. Zgłosiliśmy jego drużynę żaków do rozgrywek jako Mundial Żary, bo z niezrozumiałych powodów odmówiono mu przyjęcia do Lubuskiego Związku Piłki Nożnej. W sezonie letnim dzieci będą trenowały na dworze, a w zimie w hali. Będzie to świetne uzupełnienie. Gra w hali rozwija przede wszystkim technikę i koordynację. Takie gwiazdy jak Messi czy Neymar swoją przygodę z wielką piłkę też rozpoczynali na hali. Dzieci, które w zimie potrenują w sali, będą miały na wiosnę nowe umiejętności. Poza tym mamy sporo pomysłów na wspólne działanie.

A co z zarzutami, że gra w hali powoduje więcej kontuzji?

To często powielana bzdura wynikająca z niewiedzy. Niestety słyszy się to od niektórych naszych lokalnych trenerów. Jeśli chcą to udostępnię im badania, które mówią, że kontuzje pojawiają się równie często w hali, jak i na trawie.

Czy w Żarach pieniądze na sport są rozdzielane sprawiedliwe?

Uważam i już o tym mówiłem, że według chyba nie tylko mnie – nie ma jasnych reguł przyznawania tych pieniędzy. Jeżeli klub dostaje 30 tys. zł dotacji to chciałbym wiedzieć jakie konkretne wymagania muszę spełnić, żeby w następnym roku dostać wyższą dotację. Jeżeli będą jasne i konkretne kryteria to ja się nie obrażę jeżeli nic nie dostanę, bo wtedy będę miał informację w czym muszę się poprawić, aby pieniądze dostać. Na dzień dzisiejszy takich zasad nie ma. Temat ten był już wcześniej poruszany m.in. przez Radę Sportu, której jestem członkiem, jednak jak widać bez efektu. Do zmiany tej sytuacji potrzebna jest przede wszystkim wola naszych miejskich włodarzy.

 

Napisz komentarz »