REKLAMA

Samorząd

Radni zapłacą grzywnę?

Opublikowano 13 października 2017, autor: Piotr Piotrowski

Kary grzywny po 2 tys. zł od dwóch żagańskich radnych zażądała prokuratura.

W piątek, 6 października, w żarskim sądzie odbyła się ostatnia rozprawa dotycząca delegacji  Tomasza Kwarcińskiego i Grzegorza Kuźniara. Według prokuratury, obaj, choć do Warszawy pojechali pociągiem, rozliczyli delegację jak za podróż autem (w tym przypadku stawka jest wyższa). W akcie oskarżenia radnym zarzucano przekroczenie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego, poświadczenia nieprawdy w dokumencie oraz doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, w postaci odpowiednio 603 zł i 665 zł. Na koniec kilkumiesięcznego procesu prokuratura została tylko przy jednym zarzucie.

– Ocena materiału dowodowego w trakcie procesu pozwoliła na zmianę kwalifikacji czynu – mówi Anna Pierścionek, zastępca Prokuratury Rejonowej. – Oskarżeni nie występowali podczas delegacji jako funkcjonariusze publiczni, więc wycofany został zarzut przekroczenia uprawnień. Naprawili szkodę, jaką wyrządzili, wpłacając kwoty odpowiadające delegacjom. Mimo to, podtrzymujemy zarzut, że działali w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Prokuratura zażądała uznania ich winnymi oraz ukarania grzywną – od każdego po 2 tys. zł.

Pełnomocnicy obu radnych podtrzymali wniosek o umorzenie postępowania i uniewinnienie ich.  Sędzia Szymon Hołówko ogłosi wyrok za tydzień, 20 października.

Napisz komentarz »