REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Węgiel drożeje

Opublikowano 06 października 2017, autor: Michalina Kozarowicz

Ceny węgla idą w górę. A to nie koniec podwyżek!

Węgiel już w porównaniu z ubiegłym rokiem podrożał średnio o 10%. Do tej pory, ceny węgla zmieniały się ze względu na sezon, jednak, przez ustawy antysmogowe, na rynku zabrakło paliw gorszej jakości takich jak muły czy floty. Z polskiego rynku węglowego zniknęło 500 tys. ton opału. Jest też ciężko z węglem importowanym z zagranicy.

Nie ma węgla

– To, co w ostatnich latach w szczycie sezonu mogliśmy uzupełnić węglem z importu, w tym roku jest niemożliwe – mówi właściciel żarskiego składu opału. – Główny szlak tranzytowy z Rosji biegnie przez Białoruś, gdzie w związku z przebudową mostu kolejowego ruch pociągów transportowych jest bardzo mocno ograniczony. Tworzą się gigantyczne korki. Dodatkowo Czesi i Niemcy wyczuli Polski problem energetyczny i też podnoszą ceny swojego opału. Węgiel podrożał średnio o 10-11%, a to nie koniec podwyżek.

– W zeszłym sezonie za tonę węgla kamiennego płaciliśmy 820 zł, w tym roku to już 910 zł – dodaje sprzedawca. – Duży problem będą mieli też ludzie palący w piecach miałem. Miału nie ma w detalicznej sprzedaży. Ja sam mam jeszcze miał, ale nie są to duże zapasy – mówi właściciel składu opału.

 

Ceny węgla w Żarach (stan na 4.10):

Ekogroszek- od 799* do 895 zł/t

Gruby węgiel kamienny – 990 zł/t

Węgiel „orzech”- od 790* do  910 zł/t

Węgiel „orzech” 2 drobny- od 740* do 855 zł/t

Węgiel brunatny- 300 zł/t

Węgiel „miał”- 620 zł/t

Czeski „orzech” – 570 zł/t

Brykiet – 735 zł/t

*węgiel importowany ze wschodu

Węgiel można też kupować w 20-kilogramowych workach. Najpopularniejszy w Żarach węgiel do opalania pieców „orzech” kosztuje 22 zł za worek.

Napisz komentarz »