REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Ratowali jelenia

Opublikowano 06 października 2017, autor: bj

Jelenie szczepiły się porożami. Jeden był martwy, drugi nie mógł się oswobodzić.

Szczepione porożami leżące obok siebie zwierzęta ktoś zauważył na polu w rejonie Olszyny w niedzielę, 1.10., o godz. 12.45. Wezwał pomoc.

– Gdy na miejsce dotarli strażacy z OSP w Trzebielu i Jednostki-Ratowniczo Gaśniczej w Żarach, jeden jeleń wstał i próbował uciekać, ciągnąc drugiego – tłumaczy mł. asp. Paweł Brela z żarskiej komendy PSP.

Wcześniej jelenie najprawdopodobniej walczyły, ale ich poroża zaplątały się w linę. Jedno zwierzę nie przeżyło, drugie nie mogło się wydostać z uwięzi. Na miejsce dotarł także weterynarz ze środkami usypiającymi. Nie były potrzebne. Pomógł przypadek. Akcją strażaków zainteresował się przypadkowy kierowca. Zatrzymał się i podszedł do ratowników. Był to zawodowy kierowca, który jest jednocześnie strażakiem-ochotnikiem w miejscowości na wschodzie Polski.

– Okazało się, że mieli tam do czynienia z bardzo podobną sytuacją. Opowiedział, jak przeprowadzali akcję – przyznaje P. Brela.

Po uzgodnieniu z lekarzem, strażacy posłużyli się podobną metodą.

– Jeleń został przykryty kocem i powalony na ziemię przez kilku strażaków. Dzięki zasłonięciu oczu zwierzak się uspokaja – tłumaczy P. Brela. Strażacy trzymali koc, jeden z nich rozciął linę. Odsunął się jako pierwszy, potem jelenia puścili pozostali. Zwierzę uciekło.

Cała akcja trwała prawie 2,5 godziny.

Napisz komentarz »