REKLAMA
twoj_dom_baner_1000x200_2017

Wasze sprawy

Chcą nam zburzyć krajobraz

Opublikowano 29 września 2017, autor: Piotr Piotrowski

Mieszkańcy Krzywczyc (gm. Niegosławice) nie chcą obok swoich domów farmy fotowoltaicznej. – Chcą nam tutaj postawić 80 tysięcy paneli słonecznych! – żalą się, prosząc „Regionalną” o interwencję.

Ludzie mówią, że wybudowali się na wsi ze względu na ciszę, spokój, sąsiedztwo lasów. Ze względu na bujną przyrodę, ten teren należy do tzw. obszaru chronionego krajobrazu „Dolina Szprotawki”.

– I teraz ten krajobraz, ciszę i piękno natury chcą nam zburzyć, stawiając na 37 hektarach panele słoneczne! – denerwuje się sołtys Krzywczyc, Jerzy Jenczylik.

Ok. 80 tys. paneli na działce przy rogatkach wsi planuje postawić firma z Jaworzna. Farma ma być czterokrotnie większa niż ta w Czernikowie, wiodąca w Polsce.

– Stawiamy na agroturystykę, takie gospodarstwa u nas powstały. Ludzie kupują u nas działki budowlane. I co zrobią, gdy wyrosną im pod oknami panele? – pyta radny gminny z Krzywczyc, Mirosław Dominiak. – Wystarczy, że w pobliskiej  Suchej Dolnej są już wiatraki, że w Rudzinach ma powstać biogazownia. Panele mogą powstać w dalszej odległości od wsi. Jest przecież duży teren po poligonie w Przecławiu.

W rozmowie z „Regionalną” wójt Jan Kosiński zapewnił dziennikarza, że wyda negatywną decyzję w sprawie inwestycji. 

– Obecnie firma jest na etapie opracowywania raportu oddziaływania paneli na środowisko.Po protestach mieszkańców inwestor skorygował swoje zamiary – panele chce zainstalować na działce o wielkości 24 ha, zamiast 37 ha. Mimo wszystko, mając na uwadze dobro mieszkańców Krzywczyc, będę na „nie”, gdy zgłosi się do nas z wnioskiem o wydanie decyzji administracyjnej – zapewnia wójt.

Napisz komentarz »