REKLAMA

Samorząd

Utopią Żary przed wyborami

Opublikowano 15 września 2017, autor: Norbert Królik

Żary wpadają w długi. Urzędnicy szaleją z inwestycjami, choć nie mają na to pieniędzy. Zadłużenie miasta przekroczy w tym roku 41 mln zł, czyli wzrośnie o blisko 50 proc. w porównaniu do ubiegłego.

Ponad 19 mln zł kredytu zaciągnie żarski Urząd Miasta. Tym samym zadłużenie Żar wzrośnie do ponad 41 mln zł. Na koniec 2016 roku wynosiło 28 mln zł. Raty w tym roku w porównaniu do ubiegłego wzrosną niemal dwukrotnie. W 2016 roku raty kredytu wyniosły 3 mln 641 tys. zł. W tym roku wzrosną do 6 mln 181 tys. zł.

Skąd taki wzrost zadłużenia?

– Idą wybory. Przestali się liczyć z kosztami – uważa Piotr Czerwiński, żarski radny z SLD.

– Nie ma co szukać innych przyczyn. Jesteśmy rok przed wyborami i pani burmistrz musi się czymś pochwalić. Szkoda tylko, że nie tym, co obiecywała w kampanii wyborczej – mówi Edyta Gajda, radna Tobie i Miastu.

– Absolutnie większych kredytów nie wiążę ze zbliżającymi się wyborami. To wynik tego, że staramy się o pozyskiwanie środków unijnych i za każdym razem musimy mieć wkład własny. Nie chcemy przeoczyć żadnej okazji na pozyskanie pieniędzy unijnych – tłumaczy rosnące zadłużenie miasta Zbigniew Żychowski, radny koalicyjnego Forum Samorządowego

Wszystko na krechę

Większość tegorocznych inwestycji jest realizowanych na krechę. Za pożyczone pieniądze między innymi trwa przebudowa ul. Okrzei (1 mln 390 tys. z kredytu), przebudowa ul. Średniej (730 tys. zł), budowa ul. Morelowej (420 tys. zł), termomodernizacja przedszkola przy ul. Okrzei (654 tys. zł), termomodernizacja Gimnazjum nr 3 przy ul. Okrzei (1 mln 414 tys. zł), budowa monitoringu na ul Okrzei (100 tys. zł), utwardzenie kwatery na cmentarzu komunalnym (170 tys. zł), przebudowa stadionu na Syrenie (2 mln zł), budowa monitoringu na ul. Cichej (50 tys. zł), przebudowa ul. Zielonogórskiej (2 mln 930 tys. zł).

Łącznie inwestycje pochłoną ponad 15 mln zł z zaciąganego kredytu. Pozostałe pieniądze mają pójść na spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów i pożyczek.

41 mln zł – tyle wyniesie zadłużenie Żar po tym roku

 

19 mln zł – tyle kredytu wezmą urzędnicy w tym roku

 

6,2 mln zł – rata kredytu, którą w tym roku zapłacą Żary

 

Napisz komentarz »