REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Wspaniałe 100-lecie

Opublikowano 15 września 2017, autor: Michalina Kozarowicz

W parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Żarach w sobotę, 9.09., obchodzono 100 rocznicę poświęcenia kościoła.

9 września 1917 roku biskup wrocławski Adolf Bertram poświęcił świątynię, nadając jej tytuł Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W 1987 roku do Żar z misją budowy przybył ksiądz Karol Ponsens, który był pierwszym proboszczem żarskiej parafii. Budowa kościoła trwała 3 lata, a ufundowali ją parafianie, 30 tys. marek na ten cel przeznaczył także kardynał Georg Kopp. Od 6 grudnia 1926 w parafii służą także siostry Elżbietanki.

W powojennej historii w parafii odnotowano 27,5 tysiąca chrztów. Około 10 tys. par stanęło przed ołtarzem na ślubnym kobiercu. Za 9 tys. parafian odprawiono msze żałobne. Obecnie parafia liczy 7 tys. 300 wiernych i jest największa w Żarach.

Jubileuszowa msza

Uroczystą mszę świętą w sobotę (9.09.) poprowadził biskup diecezjalny Tadeusz Lityński. Podczas swojej przemowy podkreślił, że poświęcenie świątyni nie było odgrodzeniem jej od świata świeckiego, tylko połączeniem – jako dom Boży.

– Historia uczy nas, że pomimo wojny, trudności materialnych i przy brakach ludzkich, bowiem budowniczych powoływano do służby wojskowej, tutaj z wielką determinacją trwała budowa świątyni – powiedział biskup Lityński.

Na uroczystej mszy zjawiła się m.in. Elżbieta Rafalska, minister pracy i polityki społecznej, która pożyczyła parafii jeszcze większej liczby chrztów i wiernych.

Dla dobra Boga i kościoła

Proboszczem parafii WNMP jest ks. proboszcz Paweł Konieczny, który zarządza nią razem z ks. Adamem Żegadło, ks. Tadeuszem Czapkowskim i ojcem Andrzejem Melzerem.

– Ten kościół został postawiony dla dobra Boga i kościoła – mówi ks. proboszcz P. Konieczny. – Cieszę się, że przypadło mi w udziale uczestniczyć w 100-leciu naszej parafii. Spędziłem tu trzy lata jako wikariusz i trzy lata jako proboszcz. Choć to zaledwie cząstka historii kościoła, cieszę się, że jestem jej częścią – dodaje. I podkreśla: – Chciałbym podziękować wszystkim proboszczom naszej parafii i siostrom Elżbietankom. Dziękuję również wszystkim parafianom, zarówno niemieckim, jak i polskim. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy wspierają działania parafii, a w szczególności władzom samorządowym, wojsku – 4. Zielonogórskiemu Pułkowi Przeciwlotniczemu pod dowództwem pułkownika Mirosława Szwed. Dziękuję również firmom i osobom prywatnym, które wspierają naszą parafię poprzez Caritas czy organizację kolonii. Szczególne podziękowania należą się tym, którzy byli w komitecie organizacyjnym 100-lecia parafii – ks. Adamowi Żygadle i Annie Grin.

 

Napisz komentarz »