REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Serca nam się rwały

Opublikowano 05 sierpnia 2017, autor: Piotr Piotrowski

Mówi mówi 93-letni Piotr Gubernator z żagańskiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. 73. rocznicę Powstania Warszawskiego żaganianie uczcili apelem przy pomniku Szarych Szeregów.

We wtorek, 1 sierpnia, punktualnie o godz. 17.00 zawyły syreny, zatrzymały się auta na rondzie, na Placu Wolności, gdzie odbył się uroczysty apel. Jak zwykle, przy pomniku Szarych Szeregów spotkali się kombatanci, również ci, którzy byli świadkami Powstania Warszawskiego.

 – Gdy powstanie trwało w najlepsze, byłem po drugim stronie Wisły i przyglądałem się płonącej Warszawie – mówi 93-letni Piotr Gubernator z żagańskiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych,  który w 1944 roku wyzwalał stolicę jako żołnierz I Armii Wojska Polskiego.  – 15 września 1944 roku dotarliśmy z armią na warszawską Pragę. Dostaliśmy się pod ostrzał niemieckiej artylerii. Sam o mało nie zostałem ranny od pocisków, skończyło się na siniakach i postrzępionym mundurze. Widziałem płonącą, lewobrzeżną Warszawę. Przerażający widok, ciągłe wybuchy, odgłosy strzałów i krzyków. Niestety, nasz dowódca kazał nam czekać, choć chcieliśmy pomóc swoim rodakom, walczącym z hitlerowcami. Serca nam się rwały, żeby przedrzeć się na lewy brzeg i włączyć się do powstania. Nie potrafiliśmy zrozumieć, czemu stoimy, czemu nie idziemy z odsieczą. Niemcy zrównali Warszawę z ziemią.

W apelu wzięli udział harcerze, kombatanci oraz kompania honorowa 11. Batalionu Dowodzenia.

Napisz komentarz »