REKLAMA

Kultura, Oświata, Ludzie, wydarzenia

Żarskie Fryderyki Filmowe

Opublikowano 14 kwietnia 2017, autor: Michalina Kozarowicz

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Fryderyka Chopina w Żarach organizuje filmowy festiwal dla dzieci z żarskich podstawówek.

Żarskie Fryderyki Filmowe

Pomysł na nazwę festiwalu organizatorzy zaczerpnęli od patrona swojej szkoły. Dodatkowo, nazwa nawiązuje do słynnego polskiego konkursu muzycznego „Fryderyków”.

– Dzieci z powiatu mają do wyboru mnóstwo konkursów – plastycznych, muzycznych, teatralnych, ale nie było do tej pory żadnego konkursu filmowego – mówi Agnieszka Ropska, dyrektor SP nr 1 i pomysłodawczyni konkursu. – W XXI wieku trzeba postawić na nowoczesność, stąd pomysł – dodaje.

W Szkole Podstawowej nr 1 działa prężnie kółko filmowe, prowadzi je polonista Piotr Pałac.

– Dzieci jeżdżą z rodzicami do kina, ale nie mają wiedzy o kulisach powstawaniu filmu – wyjaśnia P. Pałac. – Stąd wziął się pomysł najpierw na kółko filmowe, a teraz na festiwal. Podczas zajęć, oglądamy filmy i potem o nich dyskutujemy. Dzieci poznają reżyserów, muzykę filmową, wybitne postaci kina. Czasem na zajęciach jest nawet 60 uczniów. W tym roku obejrzeliśmy bardzo dużo filmów Stevena Spielberga – opowiada nauczyciel.

W festiwalu biorą udział cztery szkoły podstawowe z Żar – SP nr 1, Zespół Szkolno-Przedszkolny, SP nr 5 i SP nr 8. Zespoły są 5-osobowe. Dzieci w ramach rywalizacji muszą nakręcić 10-minutowe filmy. Motywem przewodnim jest szkolna lektura „Przygody Mikołajka”.

– Mikołajek jest bardzo wdzięczną postacią – mówi A. Ropska.- Jego perypetie są bliskie wszystkim dzieciakom, dodatkowo tę lekturę dzieci poznają bardzo wcześnie, więc wszyscy ją znają. Festiwal co roku będzie mieć inny motyw przewodni, chcemy jednak, by nawiązywał do lektur – wyjaśnia.

– Nasz festiwal ma za zadanie także propagować czytelnictwo – mówi P. Pałac. – Dzieci teraz nie czytają, stąd pomysł, by przez film zbliżyć je do lektur. Drugim ważnym zadaniem jest zapoznanie ich z klasyką kina. Chcemy odciągnąć dzieci od komercji, a pokazać prawdziwe kino – wyjaśnia.

 

Filmowa rywalizacja

Oprócz nagrania 10-minutowego filmu i napisania do niego scenariusza, dzieci wezmą też udział w zadaniach konkursowych już podczas samego festiwalu. Wśród zadań znajdą się takie konkurencje jak np. rozpoznawanie reżysera po obejrzeniu fragmentu filmu albo z jakiego filmu jest dana muzyka. Dzieci będą musiały też dokończyć kultowe sceny z filmów.

– Dzieci miały prawie cały rok, by przygotować się do festiwalu. Jako organizatorzy, rozesłaliśmy do szkół listę filmów, które powinny obejrzeć czy książek o historii kina, które warto przeczytać – opowiada A. Ropska. – Uczniowie naszej szkoły biorą udział w festiwalu, to znaczy nagrywają film, ale ze względu na to, że mamy koło filmowe i jesteśmy organizatorami, nie wezmą udziału w ścisłej rywalizacji. To będzie sprawiedliwe wobec pozostałych szkół – mówi A. Ropska.

 

Warsztaty w redakcji

Patronat medialny nad festiwalem objęły Telewizja Regionalna i gazeta „Regionalna”. Dzieci biorące udział w konkursie wzięły udział w warsztatach filmowych zorganizowanych w naszej redakcji. Miały okazję poznać budowę kamery czy podstawowe techniki operatorskie. Duże zainteresowanie wzbudził montaż filmowy.

I Żarskie Fryderyki Filmowe zostaną wręczone 9 maja w Lunie o godz. 11.00. Podczas gali zostaną wyświetlone filmy nagrane przez uczniów.

– Chcemy, by wszystko odbyło się jak na prawdziwym czerwonym dywanie – opowiada A. Ropska.

 

Napisz komentarz »