REKLAMA

Kultura, Oświata, Samorząd

Skandal, panie Starosto!

Opublikowano 15 grudnia 2011, autor: Piotr Piotrowski

– Na karpiowe dla siebie urzędnicy mają, a uczniom dają ochłapy, a nie stypendia! Ucięli je o 100 zł – grzmią rodzice stypendystów ze szkół powiatu żagańskiego.

Wręczenie długo oczekiwanych stypendiów nastąpiło w poniedziałek, 12 grudnia w sali konferencyjnej starostwa powiatowego. Jakie było zdziwienie uczniów, gdy dowiedzieli się, że zamiast 200 zł miesięcznie, dostaną zaledwie… 100 zł.

 – To skandal! Starostwo stać na wypłaty karpiowych dla urzędników, a uczniom ucina stypendia. Oni przez cały rok ciężko pracowali na te nagrody finansowe! – uważa matka jednego ze stypendystów. – Mój syn miał średnią ocen ponad 4,8 w ubiegłym roku. Podobną miał w tym. Tyle, że dostanie przez 10 miesięcy po 100 zł, zamiast 200 zł. Gdzie tu sprawiedliwość?

Stłoczeni, jak w oborze

Kolejny rodzic zadzwonił do nas w środę, 14 grudnia. – Ucięli mojej córce stypendia o połowę!

Dowiadywałem się u dyrektora, że ponoć starostwo ma ciężką sytuację finansową i dlatego przeznaczyło mniej pieniędzy dla uczniów. To może powinni oszczędzać gdzie indziej? Np. na karpiowych, o których czytałem w ostatnim wydaniu Regionalnej! – uważa mieszkaniec Żagania, ojciec stypendystki. – I jeszcze jedna sprawa. Uczniów potraktowano jak bydło w oborze. Stłoczeni staliw małej salce konferencyjnej, jedno siedzieli, dla kilkudziesięciu pozostałych zabrakło miejsca. Ani żadnego poczęstunku, nawet głupiej herbaty, tak jak to było w poprzednich latach. Wstyd. Uważam, że tą zdolną młodzież po prostu potraktowano nie w porządku.

Więcej uczniów, niższe stypendia

Iwona Hryniewiecka, rzecznik żagańskiego starosta tłumaczy, że w żadnej z uchwał nie została określona wysokość stypendium. – Zostały wyłącznie określone warunki, po spełnieniu których uczeń może otrzymać stypendium – zaznacza. – Okres, na który przyznawane są stypendia oraz ich wysokość co roku określa zarząd powiatu biorąc pod uwagę wysokość posiadanych w budżecie pieniędzy.

 Rzeczniczka dodaje, że w tym roku zarząd powiatu dwukrotnie przyznał stypendia za wyniki w nauce oraz za osiągnięcia sportowe i artystyczne. – W kwietniu  stypendia otrzymało 54 uczniów, a teraz, w grudniu – kolejnych 111 – wyjaśnia.  W sumie w tym  przyznano je 165 osobom.

Dla porównania, ubiegłoroczne stypendia były wyższe, bo otrzymała je mniejsza liczba uczniów, tj.106 uczniów.

Po rozdaniu nagród starosta Marek Ślusarski sam chyba zorientował się, że coś jest nie tak i przyznał, że za rok stypendia wręczy w godniejszych warunkach, „w większej sali, przy orkiestrze i zaproszonej prasie”. I może na jasnych zasadach?

Napisz komentarz »