REKLAMA

Gospodarka, Samorząd, Wasze sprawy

Lubsko wygrało z Żaganiem

Opublikowano 11 sierpnia 2011, autor: Piotr Piotrowski

Burmistrz Lubska zaciera ręce. Wreszcie udało mu się ściągnąć inwestora do strefy przemysłowej. Fabrykę w gminie chce postawić żagańska firma Smulders Polska. – Poszliśmy tam, gdzie będziemy mieli najwięcej korzyści ekonomicznych – zaznacza jej wiceprezes. I wytyka, że Żagań nie zaproponował lepszych warunków.

Przypomnijmy – spółkę Smulders Polska kilka miesięcy temu założył Holender, Mark Smulders, były szef żarskiego Spomaszu, który wraz z kolegą z pracy, Michałem Żołubakiem postanowił rozkręcić firmę z branży produkującej konstrukcje stalowe. Najpierw kupili halę po upadłej firmie motoryzacyjnej w rodzinnym mieście Żołubaka, Chocianowie. – Obecnie zamierzamy ją rozbudować. Inwestycja jest w fazie dokumentacji technicznej i uzyskania pozwoleń – zdradza M. Żołubak. Dodaje, że na jego biurku leżą dokumenty dotyczącej drugiej inwestycji, jak ustaliśmy –  w powiecie żarskim. – Długo się wahaliśmy nad miejscem pod kolejną fabrykę – przyznaje wiceprezes. – Pod uwagę braliśmy Lubsko, Żagań lub Tomaszowo. Ostatecznie wybraliśmy Lubsko, bo możemy tam liczyć, w ramach ulg podatkowych, na około 60 procent zwrotu kosztów poniesionych na budowę hali. Żagań ani Tomaszowo, niestety, nie zaproponowały nam lepszych warunków. 

Żołubak zaznacza, że o lokalizacji fabryki zadecydowała też bliskość obwodnicy, uzbrojenie w kanalizację, energię, wodę i gaz. Podkreśla, że Bogdan Bakalarz, burmistrz Lubska, w odróżnieniu od Sławomira Kowala, burmistrza Żagania, godzi się sprzedawać w strefie mniejsze działki, a nie od razu 40-hektarowe.

 

Będzie praca

Wiceprezes zapewnia, że budowa ruszy w najbliższym czasie. Najpierw jednak spółka musi kupić działkę. Przetarg na działki w 40-hektarowej strefie w okolicy wsi Górzyn odbędzie się 22 sierpnia.

– Nasze tereny inwestycyjne tworzą tzw. podstrefę Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, a to oznacza ulgi podatkowe dla inwestorów – informuje Henryk Dybka, sekretarz miasta w Lubsku.

 Żołubak zdradza, że hala będzie miała ok. 10 tys. m kw. powierzchni. Zapowiada, że pracę przy budowie konstrukcji metalowych znajdzie ok. 120 osób, głównie spawaczy. Firma zatrudni też 10 pracowników do administracji. Rozruch nastąpi w drugiej połowie przyszłego roku. O planowanych kosztach inwestycji nie chce rozmawiać. 

 

Czekają na dużego

Jeśli Smulders Polska wywiąże się z deklaracji, w Lubsku będą się wreszcie cieszyć z nowego zakładu i miejsc pracy. Tymczasem w Żaganiu, blisko 40-hektarowa strefa w okolicy ul. Chrobrego nadal stoi ugorem, bo burmistrz jest ambitny i czeka na wielkiego inwestora.

 

 

Firma Smulders Polska powstała na początku roku. W Żaganiu ma siedzibę, w Chocianowie zatrudnia ponad 30 osób przy produkcji metalowych konstrukcji. Z każdym dniem przybywa jej zamówień. Produkuje wszystko, co jest z metalu: konstrukcje hal sportowych, przemysłowych, centra logistyczne czy handlowe. Głównie dla Holandii, Polski, Niemiec i Francji. W kuluarach mówi się, że chce być konkurencją dla żarskiego Spomaszu.

Napisz komentarz »