REKLAMA

Kultura, Oświata, Wasze sprawy

W obronie szkoły

Opublikowano 05 sierpnia 2011, autor: Piotr Piotrowski

Mieszkańcy żagańskiego Moczynia zbierają podpisy w obronie Szkoły Podstawowej nr 3. – Nie pozwolimy burmistrzowi i naczelnikowi oświaty na jej likwidację! – zapowiadają.

O planowanej w oświacie reformie pisaliśmy pierwszy raz w marcu tego roku. Burmistrz Sławomir Kowal uzasadnia ją rosnącymi kosztami utrzymania szkół i malejącą liczbą uczniów. Jednym z pomysłów jest zmiana rejonizacji, a także przekształcenie samodzielnych podstawówek w filie. Zdzisław Mirski, naczelnik wydziału oświaty w Urzędzie Miasta, zaproponował m.in. przekształcenie SP nr 3 w filię Zespołu Szkół nr 2 (przy ul. Nocznickiego). Miałoby się tak stać od roku szkolnego 2012/13.

 Mieszkańcy Moczynia protestują. W kilka tygodni zebrali kilkaset podpisów pod petycją do burmistrza. – W tej dzielnicy jest sporo dzieci, które w przypadku likwidacji musiałyby dojeżdżać kilka kilometrów na ulicę Nocznickiego. A utworzenie filii to początek likwidacji – zaznacza Marzena Iwanowicz z Moczynia.

– Burmistrz nie oszczędza tam, gdzie trzeba. Dzieci i szkoły niech zostawi w spokoju! – domaga się Janina Ganowska,mieszkanka Moczynia od 60 lat.

– Niech zostawią nam tę szkołę – denerwuje się Justyna Pręgowska.

Dzieci wcale nie ubywa

Mieszkańcy wpisują się na listę wystawioną w dwóch sklepach spożywczych, a także na parafii. Petycję z ich podpisami przekaże burmistrzowi radny Henryk Sienkiewicz. Temat ma być omawiany na jednej z najbliższych sesji.

Danuta Urban, dyrektorka SP nr 3, jest zdziwiona propozycjami zmian w oświacie. Zastrzega, że nie dostała żadnego projektu w tej sprawie. – Burmistrz zapewniał, że nie będzie likwidacji, tymczasem zrobienie z Trójki filii Zespołu Szkół nr 2 to pierwszy krok do tego – zaznacza. – Szkoda, że ani naczelnik oświaty, ani burmistrz nie konsultowali tych planów z dyrektorami. 10 lat temu też próbowano zrobić zamach na naszą szkołę, twierdzono wówczas, że nie będzie miała uczniów. Tymczasem Trójka trzyma się bardzo dobrze, a dzieci wcale nie ubywa – przekonuje D. Urban.

 

Napisz komentarz »