REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia, Samorząd, Wasze sprawy

Różne ważne cele

Opublikowano 05 sierpnia 2011, autor: Bogusława Janicka-Klisz

Burmistrz Żar odwołał Miejską Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Przewodniczącego Bogusława Hercika zastąpiła Zofia Szarejko-Michalska.

Komisja od poniedziałku, 1 sierpnia, funkcjonuje w nowym składzie.

– Mam nadzieję, że nasze metody działania nie zostaną zaprzepaszczone – mówi B. Hercik, wieloletni przewodniczący Komisji, współtwórca Ośrodka Terapeutycznego „Profil” w Żarach, członek zarządu Klubu Abstynenta. Nie chce komentować decyzji burmistrza. Stwierdza jedynie, że Wacław Maciuszonek miał takie prawo i z niego skorzystał. – To specyficzna praca, w której nie wszystkie działania opierają się na pieniądzach z dotacji. Czasem to, co się robi poza protokołem i bez używania oficjalnych pism, jest dalece skuteczniejsze niż trzymanie się procedur – dodaje B. Hercik.

Opinie o dotychczasowym przewodniczącym są jednoznaczne. – To osoba, która świetnie zna to środowisko i wie, jak pomóc – chwali Barbara Litewka, szefowa żarskiego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Z Hercikiem współpracowali od 1994 r.

– Jako prezes Lubuskiego Ruchu na Rzecz Kobiet „Żar” oraz dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej uważam, że komisja była fachowa i rzetelna, a sama współpraca z nią układała się bez zastrzeżeń – zapewnia Lucyna Hoffman-Czyżyk.

Promocja zdrowia

W nowej komisji, decyzją burmistrza, poza Hercikiem, zabraknie Ewy Napieraj, pracownika socjalnego i Lidii Lipowskiej-Tulskiej, kuratora sądowego. Zastąpią je kurator Beata Białko i Izabela Walczak, pracownik socjalny. Pozostali trzej członkowie – psycholog Hanna Malara, Wojciech Bogdanowicz z Klubu Abstynenta i policjant Paweł Stefan byli też w poprzednim składzie. Przewodniczyć im będzie Z. Szarejko-Michalska.

– Moje doświadczenia z tą tematyką wynikają z pracy dyrektora szkoły podstawowej i średniej oraz z zajęć ze studentami, prowadzonymi w Łużyckiej Wyższej Szkole Humanistycznej – wylicza swoje kompetencje Z. Szarejko-Michalska. Dodaje, że w Żarach była pierwszą osobą tworzącą szkołę promującą zdrowie.

 

Kogoś trzeba było wybrać

Burmistrz przyczyny swojego zarządzenia uzasadnia krótko. – Komisja dysponuje niemałym budżetem, bo to 800-900 tys. zł. Gdy pytałem, na jakie cele są przeznaczone środki, nierzadko nie otrzymywałem konkretnej odpowiedzi – zarzuca W. Maciuszonek. – Zakres działania komisji jest dość szeroki i pieniądze, które posiada, można „podciągnąć” pod różne ważne cele. To nie zawsze działało. W efekcie na wakacje dla dzieci pozostało zaledwie 30 tys. zł – dodaje. Pytanie o decyzję w sprawie obsadzenia funkcji przewodniczącego kwituje równie zwięźle: – Kogoś trzeba było wybrać, a Zofia Szarejko-Michalska ma doświadczenie. Nie ukrywam, że liczę na sukcesy nowej komisji – kończy W. Maciuszonek.

 

Napisz komentarz »