REKLAMA

Samorząd, Sport, Wasze sprawy

Gmina ma nas w d…

Opublikowano 28 lipca 2011, autor: Piotr Piotrowski

Zespół KP Tomaszowo wywalczył awans do klasy okręgowej, ale nie przystąpi do rozgrywek. Bo gmina nie da tylu pieniędzy, ile chcą działacze.

 Piłkarze z Tomaszowa dzielnie walczyli przez cały sezon. To ciekawa drużyna, złożona zarówno z zawodowych graczy, jak amatorów. Grają w niej byli piłkarze Czarnych Żagań jak i policjant, żołnierze czy lokalni przedsiębiorcy. Dla jednej jest to pasja po pracy, dla drugich – przystanek w piłkarskiej karierze. 

Kapitalny finisz

Rozgrywki poprzedniego sezonu 2010/11 piłkarze KP wygrali dosłownie na finiszu. O awans walczyły cztery drużyny – oprócz KP – Hamar Górzyn, Garbarnia Leszno Górne i Czarni Jelenin. O wszystkim decydowały pojedynki między tą czwórką, bo reszta stawka mocno odstawała od nich.  Piłkarze z Tomaszowa po rundzie jesiennej prowadzili w tabeli z czterema punktami przewagi nad drugim Hamarem i pięcioma – nad Garbarnią i Czarnymi. Ale runda wiosenna nie była już taka udana. Najpierw remis 2:2 z Garbarnią, a potem porażki – 1:3 z Czarnymi Jelenin i po 1:5 z Deltą Sieniawa Żarska oraz Stala Jasień. Po porażce 1:2 w Mierkowie z miejscową Spartą piłkarze wzięli się ostro do roboty i zaczęli wygrywać. Najpierw odprawili z kwitkiem Unię Kunice Żary 3:1, a potem rozgromili 11:0 UKS Witków i 6:0 – Motor Koło. O wszystkim decydował mecz przedostatniej kolejki, z Hamarem. Wygrany 2:0!

KP zajęło pierwsze miejsce zdobywając 67 punktów.  Tyle samo, co druga Garbarnia. Jednak leszczynianie mieli gorszy bilans bezpośrednich spotkań (w Lesznie KP wygrało 2:1, u siebie zanotował remis 2:2). Te dwie ekipy awansowały do klasy okręgowej.

Drużyna w rozsypce

W okręgówce jednak piłkarze nie zagrają.  Bo nie dostali pieniędzy z gminy ani licencji na grę w tej klasie rozgrywek. – Gmina od dawna wiedziała, że walczymy o awans. A gra w wyższej klasie rozgrywek oznacza większy budżet – zaznacza Zbigniew Kasjaniuk, honorowy prezes KP Tomaszowo, można powiedzieć „ikona” tego klubu. – Na sezon w okręgówce potrzebujemy ok. 50 tys. zł. Gmina deklaruje, że może nam dać 11 tys. zł, czyli tyle, co na grę w klasie A. To kpina.

Bez pomocy wójta nie damy rady wystartować w lidze. Dlatego zarząd chce podać się do dymisji, a drużyna zostanie rozwiązana.

Dlaczego KP nie chce grać w klasie A? – Bo chłopcy ciężko walczyli na boisku, aby wywalczyć awans do okręgówki i grać w wyższej lidze – dodaje Kasjaniuk.- I nie chcą grać w klasie A, bo chcą się rozwijać. Dlatego część chce odejść do innych klubów. Szkoda, bo przez wiele lat ja i inni działacze budowaliśmy bazę.  Obok boiska powstał budynek z szatniami. Teraz zostanie zamknięty, a boisko będzie w nieużytku.

Zarząd do dymisji?

Prezes dodaje, że rozmowa z wójtem skończyła się na tym, że gmina może dołożyć może z tysiąc złotych. Na więcej nie ma co liczyć, bo gminna kasa jest już podzielona.

W środę, 27 lipca zebrał się zarząd klubu. Zapadła decyzja, że drużyna nie przystąpi do rozgrywek.

W Urzędzie Gminy nic o tym nie wiedzą. – Wszystkim klubom dajemy po równo. Takie kwoty są zapisane w budżecie. Nikt z działaczy nie rozmawiał z nami na temat wycofania się z ligi. Jesteśmy otwarci na rozmowy. Najprawdopodobniej z ligi wycofa się Husaria Dzietrzychowice i dotacja dla tego klubu zostanie do zagospodarowania – zaznacza Danuta Michalak, sekretarz gminy.

 Tyle sekretarz i prezes. Szkoda byłoby, aby drużyna z pewnymi tradycjami, naszpikowana zarówno weteranami piłkarskich boisk jak i pasjonatami futbolu znikła z piłkarskiej mapy.

Wójt oszczędza na oświacie, a teraz jak widać – również na sporcie. Szkoda, że nie na dietach radnych i sołtysówkach, których wysokość, jak na niewielką gminę – przysparza o zawrót głowy.

Oni grali:
Bramkarze: Grzegorz Przybyszewski, Gracja Czajka, Marek Staszkowian; obrońcy: Arkadiusz Bąbliński, Piotr Kula, Artur Maciocha, Dariusz Mrowiński, Roman Słoka, Sebastian Horodyski, Patryk Sawicki, Piotr Tymiński; pomocnicy: Rafał Borowski, Albert Stróż, Marcin Buganik, Patryk Adamczyk, Maciej Nowakowski, Kamil Lechowicz, Marcin Sokołowski, Kacper Drzyzga, Marek Chruścicki; napastnicy: Jakub Kwaśniewski, Rafał Trzebiński, Kamil Iwaniak, Sebastian Żelazek

Napisz komentarz »