REKLAMA

Aktualności, Kultura, Oświata, Ludzie, wydarzenia, Wasze sprawy

Nauczyciele na czereśniach

Opublikowano 14 lipca 2011, autor: Piotr Piotrowski

W wakacje są pilotami wycieczek, zbierają owoce, pracują jako opiekunowie na obozach czy koloniach. – W końcu trzeba dorobić do skromnej pensji – mówią nauczyciele.

Do redakcji „Gazety Regionalnej” zgłosiła się czytelniczka. Zdenerwowało ją to, że radny, na którego głosowała w jesiennych wyborach, opuścił czerwcową sesję, bo wyjechał na saksy do Francji. – Wybrałam go, a on kroi kasę, jak się da. Po pierwsze, jako radny pobiera dietę, choć opuszcza sesję, po drugie, jako nauczyciel dostaje pensję, choć ma wakacje, po trzecie, dorabia przy zbiorach owoców.

 

Czy to sprawiedliwe?

Może i nie, ale zgodne z przepisami. Nauczyciele w dowolny sposób wykorzystują dwumiesięczny urlop wakacyjny. Biorą wynagrodzenie, a jednocześnie mają możliwość dodatkowego zarobku. Zatrudniają się jako piloci wycieczek, opiekunowie dzieci na koloniach czy też przy zbiorach owoców i warzyw.

 – Praca w wakacje? To normalne, szczególnie wśród nauczycieli o najskromniejszych pensjach – przyznaje Małgorzata Młynarczyk, wicedyrektor Zespołu Szkół Tekstylno-Handlowych w Żaganiu. – Chociaż osobiście wolę, żeby moi nauczyciele we wrześniu wracali do szkoły wypoczęci. Ja poświęcam wakacje na swoje pasje. Chociaż na pewno nie są to bite dwa miesiące, bo w tym czasie jestem często w szkole.

 

Dwa w jednym

Pan Stefan (dane do wiadomości redakcji) pracuje jako opiekun na obozie dla młodzieży nad morzem. – Dostaję kilkaset złotych, a przy okazji mogę trochę odpocząć nad Bałtykiem – mówi mieszkaniec podżagańskiej miejscowości. – Ale to wcale nie jest lekka praca, bo dzieci trzeba przypilnować, co chwilę są jakieś problemy, bo ktoś się zatruje, jeden drugiego uderzy albo komuś coś zginie. Ja myślę, że nauczyciele są najbardziej kompetentnymi osobami w tej roli. Mają cierpliwość i pedagogiczne podejście.

 – Dlaczego dorabiam w wakacje? Bo pensja jest za mała, a urlop za długi – kwituje  nauczycielka z żagańskiej podstawówki (prosząca o anonimowość).

Gdzie nauczyciele szukają dodatkowej pracy w wakacje?
– jako opiekunowie kolonii i obozów oraz zajęć wakacyjnych organizowanych przez gminę
– udzielając korepetycji
– przy zbiorach owoców i warzyw
– jako ratownicy na basenie
– jako opiekunowie starszych osób lub dzieci

Napisz komentarz »