REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Wojtek promuje Żagań

Opublikowano 08 lipca 2011, autor: Piotr Piotrowski

Żagański akcent polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Swój udział mają w tym uczniowie Zespołu Szkół Tekstylno – Handlowych w Żaganiu.

Konsulat Generalny RP w Mediolanie w ramach promocji polskiego przewodnictwa przygotował wystawę na bazie komiksu „Jak niedźwiedź Wojtek został żołnierzem”. Przygotowali go uczniowie Zespołu Szkół Tekstylno – Handlowych w Żaganiu razem z partnerską szkołą we Włoszech. Wystawa zwiedzi m.in. Mediolan, Turyn, Bolonię i Padwę. Niedługo ukaże się tam też papierowa wersja komiksu.

Komiks powstał w ramach projektu eTwinning „W kręgu znaków zodi@ku”. Rysunki do komiksu są dziełem Anny Kret, uczennicy ZSTH, a włoską wersją językową zajęła się  partnerska szkoła z Włoch w Imoli.

O czym opowiada komiks? Wojtek to syryjski niedźwiedź brunatny. W 1942 roku został oficjalnie wcielony do wojska i nadano mu stopień szeregowego, zamiast żołdu otrzymywał podwójną porcję jedzenia. Przeszedł z polskimi żołnierzami przez Iran, Irak, Palestynę, Egipt do Włoch. Brał udział w bitwie pod Monte Cassino, pomagał nosić ciężkie skrzynie z amunicją, dzięki czemu został uwieczniony w oficjalnym emblemacie 22.Komapanii Zapatrywania Artylerii. Do wojnie, wraz z żołnierzami został przewieziony do Szkocji, a po demobilizacji oddany do ZOO w Edynburgu, gdzie spędził resztę swoich dni.

Napisz komentarz »