REKLAMA

Aktualności, Komunikacja

Żagań pustoszeje

Opublikowano 27 maja 2010, autor: Piotr Piotrowski

Od kiedy wprowadzono strefy płatnego parkowania, centrum Żagania opustoszało. Najbardziej narzekają właściciele sklepów i barów, którym spadły obroty.

Od 10 maja w Rynku, na ul. Gimnazjalnej i na placu Słowiańskim za pół godziny parkowania kierowcy muszą zapłacić złotówkę, za godzinę – 1,60 zł.

– Obroty spadły mi o 20 procent – narzeka Danuta Marchewka,właścicielka baru przy ul. Warszawskiej. – Kurczak z rożna kosztuje u mnie 16 zł, ale teraz klienci płacą 17 zł, bo trzeba doliczyć bilet za parking. Nie jestem z tego zadowolona. Jeśli dalej tak będzie, nie wiem, czy nie zamknę interesu.

– Centrum opustoszało – dodaje Agnieszka Cybulska, właścicielka biura rachunkowego na placu Słowiańskim. – W dodatku ten parkometr oszukuje, nie wydaje reszty, źle nalicza. Ostatnio się wkurzyłam i parkuję trochę dalej, na ul. Łużyckiej, gdzie parkingi są bezpłatne.

Właściciele lokali handlowych i usługowych żalili się radnym. Przekonywali, że jeśli parkingi muszą być płatne parkingi, to bilety powinny być tańsze.

Zabijają sklepikarzy

O sprawie radni rozmawiali na poniedziałkowych komisjach (24.05.). Antoni Budziłło zaproponował zmniejszyć cenę biletów o połowę. Zwrócił uwagę, że w Zielonej Górze parkujący płacą za pół godziny 50 groszy, a w Żaganiu – dwa razy więcej. – Sklepikarze skarżą się na coraz mniejsze utargi, takimi działaniami ich zabijamy – argumentował.

Innego zdania był radny Zdzisław Opala. Przekonywał, że płatne parkingi są potrzebne. – Wcześniej była prawdziwa dżungla, auto na aucie – przypomniał. – Poza tym w okolicy centrum są alternatywne parkingi, bezpłatne.

Z tym argumentem nie zgodził się z kolei Henryk Sienkiewicz, który wytknął, że bezpłatnych parkingów jest stanowczo za mało. – Albo są nieuporządkowane, jak np. przy ul. Sobieskiego – wskazywał.

Czy radni obniżą ceny za bilety? Do tematu wrócimy.

Napisz komentarz »