REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Lato będzie gorące

Opublikowano 27 maja 2010, autor: Norbert Królik

Koniec zimnych, wietrznych i mokrych dni. Wiosna w tym roku nas nie rozpieszcza, ale za to lato będzie gorące. Wygrzejemy kości w słońcu.

Specjalnie dla czytelników „Gazety Regionalnej” zbadaliśmy wszystkie znaki na niebie, ziemi i pod ziemią. By wiadomo było, co pogoda przyniesie.

Krowa dla nas zamachała

W czwartek w Grabiku krowom ogony na zachód dyndały i deszczową pogodę zapowiadały. Ta reguła przepowiadania pogody zawsze się sprawdza, bo krowa pasie się zwrócona ogonem do wiatru. Umożliwia to bowiem dostrzeżenie napastnika, mającego zamiar podejść do swojej ofiary pod wiatr, by nie zdradził go zapach. W ten sposób ogon zwierzęcia służy do prognozowania pogody tam, gdzie zachodni wiatr przynosi deszcz, natomiast wschodni – ładną pogodę. Na naszych terenach masy powietrza polarno-morskiego napływające z zachodu przynoszą latem zachmurzenie i opady, natomiast masy powietrza polarno-kontynentalnego napływające ze wschodu znad Rosji przynoszą upały.

 Ryby biorą, ptaki milkną

– Zwierzęta są świetnym barometrem i mogą nas dokładnie poinformować o pogodzie. – Ptaki, gdy idzie niż i pogoda deszczowa, milkną. Psy są bardzo niespokojne przed burzą – przekonuje Jan Ryszawy, przyrodnik. – Wyznacznikiem pogody są również przeloty ptaków. A zwiastunami wiosny wcale nie są jaskółki czy bociany, ale żurawie. W tym roku pojawiły się bardzo późno, dopiero na początku marca – dodaje J. Ryszawy.

O pogodzie informują również owady, których w tym roku bardzo mało. – Z jednej strony wynika to z długiej i mroźnej zimy, a z drugiej świadczy o dużej wilgotności powietrza i o deszczowej pogodzie, bo owady nie latają, gdy pada – mówi Agnieszka Ryzza-Woźniak, współwłaścicielka gospodarstwa rolnego w Olbrachtowie. – Brak owadów wpłynie na mniejsze ilości owoców i miodu w tym roku, a deszczowa i chłodna wiosna sprawi, że owoce będą kwaśne – dodaje. O tym, że na koniec deszczów poczekamy jeszcze przynajmniej do drugiej połowy czerwca, informują nas również rośliny. – Rozrasta się barwinek, co zapowiada, że przed nami jeszcze sporo wilgotnych dni – przekonuje A.Woźniak.

Styczeń był biały, będą upały

Poprawę pogody na wakacje wieszczą nam za to przysłowia. Po styczniu jasnym i białym będą w lato upały – mówi jedno z nich. Wszyscy pamiętamy przecież śnieżny i mroźny początek roku. Temperatura w styczniu 2010 r. była średnio o 5 stopni niższa niż średnia z lat 1961-1990 dla tego samego miesiąca, a to zgodnie z przysłowiem zapowiada spore upały w lipcu i sierpniu.

Jeżeli chcemy w tym roku spędzić słoneczne wakacje nad Bałtykiem, to zaplanujmy urlop na drugą połowę sierpnia, bo do tego czasu woda w polskim morzu zdąży się nagrzać.

Będzie pogoda, będą lepsze humory

Na poprawę pogody nie mogą się już doczekać meteopaci. Największy wpływ na samopoczucie mają jednak pory roku. – Zima działa depresyjnie na osoby wrażliwe na pogodę, lato i duża ilość słońca powodują lepsze samopoczucie – przekonuje Agnieszka Kuriata-Michalak, psycholog kliniczny.

Specjalnie dla czytelników „Gazety Regionalnej” Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Poznaniu przygotował prognozę pogody na nadchodzący tydzień.
28.05.2010
Do południa dość pogodnie, potem mocno się zachmurzy i zacznie padać deszcz. Możliwa również burza.
Temperatura minimalna 5-6°C.
Temperatura maksymalna 19-21°C.
Wiatr słaby i umiarkowany 10-20 km/h, południowy.
29.05.2010
Pogodnie i dość ciepło. Rano miejscami mgły.
Temperatura minimalna 6-7°C.
Temperatura maksymalna 18-19°C.
Wiatr słaby 10-15 km/h, zachodni.
30.05.2010
Pochmurno z niewielkimi przejaśnieniami. Okresami opady deszczu ze zmiennym natężeniem. Pod wieczór zanik opadów.
Temperatura minimalna 10-9°C.
Temperatura maksymalna 18-19°C.
Wiatr umiarkowany 15-20 km/h, zachodni.
31.05.2010
Pochmurno z niewielkimi przejaśnieniami. Okresami opady deszczu.
Temperatura minimalna 7-8°C.
Temperatura maksymalna 12-13°C.
Wiatr umiarkowany 15-20 km/h, północny.
01.06.2010
Dużo chmur, przelotne opady deszczu.
Temperatura minimalna 8-9°C.
Temperatura maksymalna 16-18°C.
Wiatr umiarkowany 15-20 km/h, północny
02 i 03.06.2010
Dość pogodnie.
Temperatura minimalna 9-10°C.
Temperatura maksymalna 18-21°C.
Wiatr umiarkowany i dość silny 20-30 km/h, północny.

 

Napisz komentarz »