Koszykarskie zagłębie

Opublikowano 12 maja 2011, autor: Marcin Ruszkiewicz

Reprezentanci naszych szkół podstawowych najlepsi w województwie w koszykówce. Młodzi sportowcy z Żar i Szprotawy okazali się lepsi od swoich rówieśników z Zielonej Góry czy Gorzowa Wlkp.

Zakończyły się finały województwa lubuskiego w koszykarskim turnieju „Olimpijska Energa”. W kategorii dziewcząt zwyciężyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Szprotawie. W kategorii chłopców triumfował zespół ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach. Obydwie drużyny będą reprezentowały województwo lubuskie w finale krajowym rozgrywek, który odbędzie się w czerwcu w Elblągu.

Ogromny sukces małej szkoły

W wojewódzkim finale chłopców, które został rozegrany w Gimnazjum nr 3 w Żarach, o medale Igrzysk Młodzieży Szkolnej walczyły cztery najlepsze ekipy wyłonione w eliminacjach powiatowych i okręgowych. Oprócz gospodarzy zagrali reprezentanci – Zielonej Góry, Skwierzyny i Rzepina. W pierwszym półfinale reprezentanci „dwójki” pokonali rówieśników ze Skwierzyny 48:16. W drugim spotkaniu SP 8 z Zielonej Góry wygrali z SP 1 z Rzepina 41:36. W finale młodzi koszykarze z Żar pewnie pokonali drużynę z Zielonej Góry 45:30. Trzecie miejsce zajął zespół ze Skwierzyny, który pokonał drużynę z Rzepina 24:18.

Podczas meczu finałowego emocje były wielkie, poziom gry stał naprawdę na wysokim poziomie, a rywalizacja sportowa miała charakter fair play – relacjonuje Robert Dziadul, trener zwycięskiej drużyny – Awans do finału krajowego jest dla nas wielkim zaszczytem, ponieważ jesteśmy małą szkołą – najmniejszą podstawówką w naszym mieście . Biorąc pod uwagę,  że nie mamy warunków do uprawiania sportu, chłopcy osiągnęli naprawdę wielki sukces.

Trzeci raz z rzędu

Z kolei w rozgrywanych w Szprotawie finałach dziewcząt, miejscowa drużyna ze Szkoły Podstawowej  nr 1 w Szprotawie pokonała zawodniczki ze Szkoły 13 w Gorzowie Wielkopolskim (46:24) i SP Sulęcin (68:26). Turniej był bardzo dobrze zorganizowany. Dzieci cieszyły się zarówno z awansu do finału krajowego, jak również z indywidualnych nagród. – mówiła Jadwiga Zarzeczna-Rosół, trenerka zawodniczek ze Szprotawy – Dziewczynki na co dzień trenują w klubie, więc do turnieju były świetnie przygotowane. Radość jest tym większa, dlatego że trzeci rok z rzędu nasza szkoła awansowała do krajowego finał Olimpijskiej Energi.

Sukcesem jest nie tylko awans do finału krajowego ale sam udział w rozgrywkach finału województwa. Drużyny, które w nim występują, zostały wyłonione bowiem z 311 zespołów które wzięły udział w całych rozgrywkach województwa lubuskiego.