REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia, Sport

W ślady Jurasika

Opublikowano 12 maja 2011, autor: Piotr Piotrowski

Już ponad setka dzieciaków gra w szczypiorniaka w Akademii Piłki Ręcznej, jaka ruszyła w Żaganiu.

Treningi dla chłopców odbywają się we wtorki i czwartki, dla dziewcząt – w poniedziałki i środy. Prowadzą je Łukasz Kudła i Lech Berenc. Mimo że Akademia dopiero ruszyła i nie została na dobre rozpropagowana w mediach ani na plakatach, obaj trenerzy mają już sporo chętnych. Głównie dzieci w wieku 8-12 lat z Żagania, Żar czy Tomaszowa.

– Na razie te treningi to zabawa i ruch. Gramy w lekką odmianę piłki ręcznej, tzw. street handball – mówi Ł. Kudła. – Dzieciaki marzą, żeby pójść w ślady Mariusza Jurasika, Karola Bieleckiego czy Sławomira Szmala.

– Przede wszystkim dużo ruchu, a nie jakieś tam siedzenie w domu, przed komputerem – mówi Grzegorz Olczak, jeden z wyróżniających się zawodników w ekipie Ł. Kudły.

– To szybka gra, w której pada dużo bramek. Więcej niż w piłce nożnej, z której zrezygnowałem – dodaje Jakub Długosz.

 – Fajnie pograć, nawet z dziewczynami – mówi Mateusz Rybacki, który gra na pozycji bramkarza, mając na myśli poniedziałkowy, wewnętrzny sparing między chłopcami a dziewczynami.

Żagańskiej Akademii Piłki Ręcznej będzie patronował mistrz Polski, Vive Targi Kielce, w którym gra pochodzący z Żagania Jurasik. – Będą wspólne zajęcia z mistrzami. Młodzi będą mogli zobaczyć najlepszych w akcji – dodaje Kudła.- Władze miasta zapewniły nam świetne warunki do treningów. To świetna alternatywa dla dzieci i młodzieży. Zamiast siedzieć w domu czy szwendać się po ulicy, mogą aktywnie spędzić czas i rozwijać swoje pasje. 

Zadowolony jest też L. Berenc, trener sekcji dziewcząt. – Szczypiorniak jest coraz popularniejszą dyscypliną. Świadczy o tym nie tylko ogromne zainteresowanie, ale również sukcesy dziewcząt zarówno na szczeblu szkół podstawowych, gimnazjów jak i średnich. 

17 maja w Lubuskiej Lidze młodziczek młodszych żagańskie piłkarki zdobyły brązowy medal wygrywając dwa mecze (ze Spartą Brody 16:8 oraz Spartą Gubin 18:4). Do finału awansowały również ich starsze koleżanki z gimnazjum i LO.

 – Jesteśmy co roku w finałach województwa, co tylko dobrze świadczy o szkoleniu i systemie pracy  z dziećmi i młodzieżą – dodaje trener.

Napisz komentarz »