REKLAMA

Zdrowie

Jak wybrać narty?

Opublikowano 05 lutego 2021, autor: _admin_

W sezonie zimowym w sklepach sportowych drastycznie wzrasta liczba klientów, zadających sprzedawcom tego typu pytanie. W tym tekście postanowiliśmy pomóc Ci w wyborze odpowiedniego sprzętu narciarskiego.

Zanim kupisz sprzęt

Przed wyborem nart, zadbaj o ubezpieczenie narciarskie, które pomoże Ci w zminimalizowaniu konsekwencji finansowych niektórych z Twoich działań. Najlepszym miejscem na zakup polisy jest Internet. W sieci znajdziesz również różnego rodzaju narzędzia, które mają za zadanie pomóc w wyborze ubezpieczenia. Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.polisanarciarska.pl/.

Jak wybrać narty?

Poniżej znajdziesz kilka porad dotyczących zakupu odpowiedniego sprzętu narciarskiego.

Dobierz długość nart do wzrostu

Analizując ten aspekt, ważne jest, żebyś zastanowił się, czy będziesz jeździć na stoku, czy może na trasie. Pomyśl też o technice, jaką preferujesz. Podstawowa zasada zakłada, że im dłuższe narty, tym lepsza przyczepność oraz stabilność jazdy. Z kolei za długie narty mogą sprawić Ci problem ze skręcaniem.

Jeśli lubisz jazdę z umiarkowaną prędkością, idealnie sprawdzą się krótkie narty, ale pamiętaj, że na tego typu sprzęcie o wiele łatwiej o wywrotkę. Poleca się go więc bardziej zaawansowanym użytkownikom. Dobrze będzie, jeśli udasz się do sklepu i poprosisz profesjonalnego sprzedawcę o radę. Na pewno razem wybierzecie narty, które będą dla Ciebie idealne.

Zwróć uwagę na sztywność nart

Kiedyś niemal wszystkie narty posiadały tę samą szerokość lub delikatnie zwężały się od dziobów. Z kolei dzisiaj w sklepach znajdziesz niemal wyłącznie narty carvingowe, czyli takie, które są szersze na dziobach i zwężane przy bucie. Taka konstrukcja znacznie ułatwia jazdę oraz wchodzenie w zakręty. Narciarze chwalą sobie również samą kontrolę tempa jazdy.

Dla miłośników jazdy na trasach lepiej sprawdzą się narty o szerokości powyżej 80 mm, ponieważ charakteryzują się bardzo dobrą wypornością na puchu. Jeśli chodzi o węższe rozwiązania, to stosuje je się przy zjazdach po ubitej powierzchni.

Sztywność nart jest również ważna

W tym wypadku zasada jest bardzo prosta – im mniej doświadczony narciarz, tym mniej sztywne narty powinien wybrać. Musisz sobie uświadomić, że mniej sztywna deska o wiele lepiej przylega do podłoża i gwarantuje lepszą stabilność podczas zjazdów. Z kolei narty o większej sztywności oferują o wiele wyższe prędkości przy zjazdach na utwardzonej trasie.

Sprawdź twardość poprzeczną

Twarde narty dosyć opornie wchodzą w zakręty, ale przylegają dobrze do podłoża, co idealnie sprawdza się przy początkujących zawodnikach. Z kolei narty miękkie oferują łatwe wchodzenie w zakręty i pozwalają na poruszanie się w umiarkowanym tempie, co nie jest zadowalające dla niektórych zawodników. Musisz zastanowić się, czego oczekujesz i realnie ocenić swój stopień zaawansowania.

Camber, czy rocker?

Chodzi o kształt nart. Narty w kształcie typu camber wyginają się w środkowej części, gdy nie ma na nich obciążenia. Z kolei te, wykonane w technice rocker, przylegają do podłoża w części środkowej, a lekko unoszą się w okolicach dzioba i piętki. Camber to idealne rozwiązanie do jazdy po puchu, z kolei rocker dobrze dają sobie radę na stokach.

Narty na Słowacji

Co prawda obecnie możliwości są nieco mniejsze, ale gdy tylko Słowacja otworzy stoki narciarskie, powinieneś zastanowić się nad wybraniem się do tego pięknego kraju. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak powinny wyglądać przygotowania do urlopu na Słowacji, czytaj: https://www.polisanarciarska.pl/poradniki/wyjezdzam-na-narty-na-slowacje-jak-sie-przygotowac. Znajdziesz tam wszystkie niezbędne informacje.

Napisz komentarz »