REKLAMA

Aktualności, Kultura, Oświata, Ludzie, wydarzenia

Alarm na maturach

Opublikowano 09 czerwca 2020, autor: _admin_

Nocą, przed maturą z matematyki, do szkół trafiły maile, że w budynkach ktoś rozsypał cyjanek potasu.

Dwie szkoły z powiatu żagańskiego musiały być dziś rano przeszukane przez policjantów i strażaków, zanim maturzyści mogli zasiąść do egzaminu z matematyki. Do szkół wysłano maile, że rozprowadzono w nich szkodliwą substancję.
Maile o tym, że w szkołach rozprowadzono niebezpieczną substancję, przyszły w nocy. Policjanci i strażacy musieli przeszukać Zespół Szkół Ponadpodstawowych w Iłowej oraz Zespół Szkół Technicznych i Branżowych w Szprotawie.
– Odebraliśmy taką wiadomość – potwierdza Andrzej Skawiński, dyrektor ZSTiB w Szprotawie. – Od ubiegłego roku, gdy prawie wszystkie szkoły otrzymały wiadomości z informacją o podłożonej bombie, byliśmy przygotowani na taką ewentualność. Profilaktycznie mamy zaplombowane wszystkie wejścia do szkoły i sal, w których uczniowie piszą egzamin. Tym razem w mailu była mowa o tym, że ktoś w szkole wypuści cyjanek potasu. Rano sprawdziliśmy też, że żadnej aktywności nie zgłaszały nasze czujki od ochrony, nikogo w niej fizycznie nie było. Powiadomiliśmy służby – tłumaczy.
– Bez problemu zdążyliśmy z rozpoczęciem egzaminu. Po wydarzeniach z ubiegłego roku byliśmy informowaniu przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną i policję, że w tym roku jakieś próby dezorientacji znowu mogą się pojawić. Plombujemy wejścia i okna i pewnie potrwa to do końca matur – dodaje Violetta Szary, dyrektor ZSP w Iłowej.
Dodatkowo, w Szprotawie szkoła dostała drugą wiadomość – o tym, że pod budynkiem czekać będzie gwałciciel, który będzie polować na osoby wychodzące z egzaminu.
W Iłowej policja i strażacy sprawdzali szkołę około godz. 7:10, w Szprotawie przed godz. 8:00. – Strażacy urządzeniami pomiarowymi sprawdzili, czy w szkołach nie ma żadnych substancji szkodliwych, żrących, wybuchowych. Żadnego zagrożenia nie wykryto – mówi mł. bryg. Paweł Grzymała, rzecznik strażaków z Żagania.
Uczniowie rozpoczęli pisanie egzaminów z matematyki w terminie. OKE w apelu do szkół ponadpodstawowych przekazała, że takich wiadomości można spodziewać się do końca matur. Nakaz profilaktycznego plombowania szkół mają także wszystkie pozostałe szkoły, w których pisane są matury.

Napisz komentarz »