REKLAMA

Aktualności

Ciuchcia do liftingu

Opublikowano 05 lipca 2013, autor: Piotr Piotrowski

Atrakcja żagańskiego dworca kolejowego – zabytkowa lokomotywa OK-198 – zostanie odnowiona. W minioną sobotę, uczniowie, harcerze i miłośnicy kolei zabrali się za jej czyszczenie i malowanie.

„Okajedynka”, bo tak jest popularnie nazywana ciuchcia, atrakcja zaniedbanego dworca kolejowego w Żaganiu, jest własnością PKP Cargo z Węglińca. Miała zostać wywieziona do muzeum we Wrocławiu, ale dzięki staraniom Koalicji Kolejowe Południe udało się ją zatrzymać w Żaganiu. W sobotę, 29 czerwca, pasjonaci kolejnictwa rozpoczęli odnowę zabytkowej ciuchci.

– Lokomotywa już nigdzie nie pojedzie, bo jej „serce”, czyli kocioł, jest w złym stanie technicznym. W latach 70. woziła jeszcze pasażerów do Żar, Lubska czy Krosna Odrzańskiego. Teraz będzie służyć jako eksponat i atrakcja dla podróżnych. Postanowiliśmy ją odnowić, bo z roku na rok jest w coraz gorszym stanie – mówi Grzegorz Kuźniar z Koalicji Kolejowe Południe.

– Niezbędne jest jej gruntowne oczyszczenie i odmalowanie. Trzeba usunąć skorodowane fragmenty blach, pospawać ubytki, oczyścić i położyć farbę – dodaje Tomasz Kwarciński. – Przygotowane są też już nowe tabliczki.

Inicjatorzy akcji chcą zdążyć z liftingiem ciuchci do września, kiedy to na żagańskiej stacji odbędzie się druga edycja Loko-Pikniku. Mieszkańcy będą mogli wtedy przejechać się różnymi lokomotywami, jakie są obecnie w zasobie polskich kolei.

Napisz komentarz »