REKLAMA
baner-jas

Wasze sprawy

Mali strażacy

Opublikowano 28 czerwca 2013, autor: Piotr Piotrowski

To wyjątkowa drużyna strażaków. Mali ochotnicy z Wymiarek mają piękne mundury i uczą się gasić pożary.

Dziecięca drużyna powstała dzięki projektowi unijnemu „Od przedszkolaka do strażaka”, napisanemu przez strażaków ochotników z Wymiarek. Tworzą ją przedszkolaki i uczniowie szkoły podstawowej, mają od sześciu do jedenastu lat. Mali strażacy mają mundury polowe i galowe. Na zajęciach ćwiczą musztrę i gaszą prowizoryczne pożary.

– To ważne, aby od dziecka uczyć pewnych zachowań. Wielu tych maluchów ma rodziców strażaków. Tradycje przechodzą z pokolenia na pokolenie – mówi Piotr Kowalski, naczelnik OSP Wymiarki. – Dzieci po ukończeniu 12 roku życia wejdą w skład młodzieżowej drużyny pożarniczej w Wymiarkach.

Maluchy uczą się zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego, pierwszej pomocy medycznej i biorą udział w ćwiczeniach pożarniczych. – Te dzieci są moimi uczniami. Chciałabym, aby w przyszłości w jakiejś szkole ponadgimnazjalnej w powiecie żagańskim powstała klasa strażacka, na wzór klasy wojskowej w Zespole Szkół Tekstylno-Handlowych – dodaje Jadwiga Gargula, dyrektorka Zespołu Szkół w Witoszynie (gm. Wymiarki).

– Gdy wybuchnie pożar, trzeba dzwonić na numer 998 – mówi siedmioletnia Natalia. – Albo 112.

Niedawno mali strażacy byli na targach w Kielcach. Oglądali tam m.in. nowoczesny sprzęt pożarniczy. Strażacy ochotnicy już pracują nad kolejnym projektem unijnym, tym razem z partnerami z Żar i Niemiec. Dotyczy zabezpieczenia przeciwpowodziowego.

komentarz »
  1. Ewelina 17 czerwca 2017 10:47 - Odpowiedź

    skąd macie mundury

Napisz komentarz »