REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Zrobią nam sanatorium

Opublikowano 19 stycznia 2018, autor: Norbert Królik

Za 200 tys. zł powstanie w Żarach tężnia solankowa. – Wybudujemy ją na terenie należącym do SP nr 5 przy ul. Częstochowskiej – zapowiada Olaf Napiórkowski, wiceburmistrz Żar.

Tężnia solankowa, według żarskich urzędników, ma być lekarstwem na fatalną jakość powietrza w Żarach. Ma kosztować około 200 tys. zł i stanąć na terenie należącym obecnie do SP nr 5 przy ul. Częstochowskiej.

Przykładowa tężnia zbudowana jest z drewna i gałązek brzozowych oraz urządzeń do pompowania solanki. Na ułożone na drewnianej konstrukcji gałązki podawana jest za pomocą pomp solanka, która spływa swobodnie po gałązkach, a jej nadmiar gromadzi się w korycie umieszczonym w dolnej części tężni. W wyniku parowania solanki powietrze nasyca się jodem, bromem i całą gamą innych mikroelementów. W otoczeniu tężni powstaje mikroklimat podobny do panującego nad morzem.

 

komentarz »
  1. Żaranin 29 stycznia 2018 10:54 - Odpowiedź

    Może ktoś przedstawi mieszkańcom wyliczenia dla planowanej tężni. Dlaczego akurat w tym miejscu i na jaką planowaną ilośc odzwiedzających. Obawiam się, że może się powtorzyć sytuacja taka jak z owatrym basenem, który chyba nie jest za mały jak na Żary.
    Uważam, że obywatele miasta Żary winni mieć większy wpływ na wydawane pieniądze przez nasze władze.

Napisz komentarz »