REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Wyłudzali odszkodowania

Opublikowano 12 stycznia 2018, autor: bj

Działali przez co najmniej 3 lata – od 2013 do 2016 r. Fingowali stłuczki, potem zwracali się do firm ubezpieczeniowych o wypłatę odszkodowania.

 Zorganizowaną grupę przestępczą, która działała na terenie wielu miast województwa lubuskiego, rozbili (8.01.) policjanci z Centralnego Biura Śledczego, antyterroryści z Komendy Wojewódzkiej Policji, we współpracy z Prokuraturą Okręgową w Gorzowie Wlkp. Zaczęło się od tego, że śledczy zauważyli wzrost liczby roszczeń wobec ubezpieczalni. Drobiazgowe śledztwo doprowadziło kryminalnych do grupy, która mogła upozorować nawet kilkadziesiąt stłuczek. W zależności od okoliczności zgłaszali albo fikcyjne zdarzenia, albo takie, w których auta były specjalnie uszkadzane, co miało potwierdzać udział w stłuczce.

Wykorzystywali przy tym samochody różnych marek, których wartość została oszacowana od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych. To przekładało się na wysokość wypłacanych odszkodowań. Łącznie straty towarzystw policja szacuje na ponad 160 tys. zł.

Grupa miała hierarchię. Był wyraźny podział ról, każda osoba miała za zadanie realizowanie konkretnych zadań. Samochody uszkadzali na posesji mężczyzny podejrzanego o szefowanie grupą wyłudzaczy. Tam też mieli układać scenariusz zdarzeń, który był przedstawiany potem w ubezpieczalniach. Jako sprawców kolizji zazwyczaj podawali osoby wyszukane wcześniej przez naganiaczy, którzy ich werbowali.

W czasie zatrzymania podejrzanych u dwóch z nich dwóch mundurowi znaleźli broń palną.

Zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą już usłyszał jeden mężczyzna, a zarzuty działania w niej zostały przedstawione 11 kolejnym osobom. Do tego wszystkim zarzucane są oszustwa i wyłudzenia odszkodowań, dodatkowo dwie osoby usłyszały zarzut nielegalnego posiadania broni.

Napisz komentarz »