REKLAMA
absolut

Aktualności, Kultura, Oświata

Znamy najlepsze licea i technika

Opublikowano 12 stycznia 2018, autor: Justyna Bareła

Technikum nr 3 w Zespole Szkół Ekonomicznych w Żarach jest trzecim z najlepszych liceów w województwie. Miesięcznik „Perspektywy” już po raz 20. opublikował coroczny ranking liceów i techników. Wśród licealistów w naszym regionie najlepiej wypadli uczniowie Społecznego i Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego w Żarach.

Ranking za wyniki szkół w 2017 roku opublikowano 10.01. W jubileuszowym rankingu zestawiono 499 najlepszych liceów i 300 najlepszych techników w kraju. Dodatkowo, zestawiono po 200 najlepszych wyników maturalnych dla liceów i techników oraz ranking 200 szkół olimpijskich.

 

Trochę niedosyt

W przypadku techników w naszym regionie, tylko Technikum w Zespole Szkół Ekonomicznych w Żarach spełniło kryteria, by w ogóle znaleźć się w rankingu ogólnokrajowym.

Ekonomik sklasyfikowano na 43. miejscu w kraju (w ub. r. było to miejsce 15). W województwie dało to szkole miejsce 3 (poprzednio było pierwsze).

Szkoła w ogólnopolskim rankingu maturalnym jest 19, choć w ubiegłym roku była 14.

– Jesteśmy na pudle w województwie i w pierwszej 50 w kraju. Wiadomo, że jak trzy lata z rzędu byliśmy na pierwszym miejscu w województwie, to teraz czuję trochę niedosyt, ale liczę że w kolejnych latach również utrzymamy się w czołówce – przyznaje dyrektor Krzysztof Neska. -Kryterium oceniania techników jest trochę bardziej skomplikowane od liceów, bo oprócz matur i olimpiad są brane pod uwagę też wyniki egzaminów zawodowych. U nas właśnie te ostatnie w ubiegłym roku poszły słabiej w technikum informatycznym. – dodaje.

Pozostałe technika mogły liczyć na zestawienie w rankingu wojewódzkim. Na 16. miejscu sklasyfikowano Technikum w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych z Żagania (awans z 17.). 20 pozycję w rankingu utrzymało Technikum w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących z Żar. Do rankingu na miejsce 22 awansowało Technikum nr 2 z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Żarach, które do tej pory nie było klasyfikowane. Na 25. miejscu zmieściło się Technikum Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych z Żagania, które w ubiegłym roku debiutowało w wojewódzkim zestawieniu na miejscu 8.

 

Najważniejsza matura

Spośród liceów w regionie najlepszy wynik ma Społeczne Liceum Ogólnokształcące z Żar. Szkoła jest na 94. miejsce w kraju. W rankingu maturalnym ze 110. miejsca awansowała na 95. W województwie utrzymała trzecią lokatę.

– Oczywiście, jestem zadowolony z uczniów, ale chodzi nie o ranking ale o to, by nasz maturzysta dostał się na wymarzone studia. W ubiegłym roku mieliśmy dobre średnie wyniki matur i nawet trochę liczyłem, że będziemy jeszcze wyżej w rankingu maturalnym. Jest coraz mniej olimpiad, które są wliczane do rankingu, coraz mniej z nich daje korzyści uczniom, więc nie wszyscy chcą brać w nich udział – mówi dyrektor Wiktor Polakowski.

 

 Awans w kraju

Dobrym wynikiem może pochwalić się Katolickie Liceum w Żarach. Szkoła w rankingu krajowym awansowała  o 10 miejsc na pozycję 146. Aż o 41 miejsc awansowała w rankingu maturalnym – na 146 miejsce. Spadek zaliczyła w zestawieniu szkół olimpijskich z 63 pozycji na 108.

– Dla nas to są bardzo dobre wyniki. Maturę pisało 21 osób, więc jak tylko jedna z nich miała słabszy wynik, od razu bardziej odbijało się to na ogólnej średniej. Możemy się cieszyć awansem w kraju, największym jeżeli chodzi o matury. Nasi nauczyciele włożyli ogrom pracy przez ten rok, żeby naszych uczniów jeszcze lepiej przygotować do egzaminu – mówi Teresa Nowak, zastępca dyrektora KLO w Żarach.

 

Awans cieszy

Najlepiej z publicznych liceów spisali się maturzyści z Liceum Ogólnokształcącego im. S. Banacha w Żaganiu. W województwie utrzymali 9. pozycję. W kraju zapisano ich na 486 miejscu (w poprzednim roku nie zmieścili się do głównego zestawienia).

– Awans do głównego rankingu cieszy, chociaż w ubiegłym roku byliśmy za to na 110 miejscu w rankingu olimpijskim, a w tym roku się nie zmieściliśmy. – mówi dyrektor Mieczysław Śmieszek. -W wojewódzkim zestawieniu jesteśmy niby na 9 miejscu, ale wyprzedzają nas szkoły z dużych miast Zielonej Góry i Gorzowa oraz dwie niepubliczne szkoły z Żar. Wielkością porównujemy się do liceów publicznych z Nowej Soli, a od nich też wypadliśmy lepiej – dodaje.

 

Ranking bez publicznych

Żadne z publicznych liceów w regionie nie sklasyfikowano w rankingu szkół olimpijskich i rankingu maturalnym. W województwie w zestawieniu 25 najlepszych szkół na 16. miejsce (z 18) awansowali uczniowie LO w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych ze Szprotawy. Tuż za nimi, na miejscu znaleźli się uczniowie IV LO w żarskim Ekonomiku (w ub. roku byli na 22). Do zestawienia na miejsce 22 awansowało także I LO im. B. Prusa w Żarach, które poprzednio nie było klasyfikowane.

Ogólnopolski Maturalny Ranking Techników
miejsce (na 200 sklasyfikowanych) szkoła miasto
1. Technikum Nowoczesnych Technologii w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Kleszczów
2. Technikum Mechatroniczne nr 1 w Zespole Szkół Licelanych i Technicznych nr 1 Warszawa
3. Technikum nr 3 w Zespole Szkół EkonomiTechnikum Elektroniczne w Zespole Szkół Elektronicznych im. Wojska Polskiegocznych Bydgoszcz
19. Technikum nr 3 w Zespole Szkół Ekonomicznych Żary

Ogólnopolski Ranking Szkół Olimpijskicj (liceów i techników)
miejsce (na 200 sklasyfikowanych) szkoła miasto
1. XIII Liceum Ogólnokształcące Szczecin
2. Liceum Akademickie przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika Toruń
3. III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej Gdynia
79. Społeczne Liceum Ogólnokształcące Żary
108. Katolickie Liceum Ogólnokształcące Żary

Ogólnopolski Ranking Techników
miejsce (na 300 sklasyfikowanych) szkoła miasto
1. Technikum nr 7 w Zespole Szkół Elektryczno – Mechanicznych Nowy Sącz
2. Technikum Elektroniczne w Zespole Szkół Elektronicznych im. Wojska Polskiego Bydgoszcz
3. Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 Lublin
43. Technikum nr 3 w Zespole Szkół Ekonomicznych Żary

Wojewódzki Ranking Liceów
miejsce (na 25 sklasyfikowanych) szkoła miasto
1. II LO im. Marii Skłodowskiej – Curie Gorzów Wielkopolski
2. I Liceum Ogólnokształcące im. E. Dembowskiego Zielona Góra
3. Społeczne Liceum Ogólnokształcące Żary
5. Katolickie Liceum Ogólnokształcące Żary
9. LO im. S. Banacha Żagań
16. LO w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. B. Chrobrego Szprotawa
17. IV LO w Zespole Szkół Ekonomicznych Żary
22. I Liceum Ogólnokształcące im. B. Prusa Żary

Ogólnopolski Maturalny Ranking Liceów
miejsce (na 500 200 sklasyfikowanych) szkoła miasto
1. XIV Liceum Ogólnokształcące im. St. Staszica Warszawa
2. LXVII LO im. Jana Nowaka – Jeziorańskiego Warszawa
3. LO nr III im. Adama Mickiewicza Wrocław
95. Społeczne Liceum Ogólnokształcące Żary
146 Katolickie Liceum Ogólnokształcące Żary

Jakie szkoły są w rankingu?

Do zestawienia brano tylko takie szkoły, w których w maju 2017 roku maturę zdawało minimum 12 uczniów. Średnie wyniki szkoły z języka polskiego i matematyki (jako przedmiotów obowiązkowych) nie mogły też być niższe niż 3/4 średniego wyniku w kraju.

Jak liczyli?

W liceach o miejscach rankingowych decydowały punkty, które składały się z matury z przedmiotów dodatkowych w 45%, sukcesów w olimpiadach w 30% i wyników matury z przedmiotów podstawowych w 25%.

W technikach wynik złożony był z egzaminów zawodowych i matury z przedmiotów dodatkowych po 30%, matury z przedmiotów podstawowych i sukcesów na olimpiadach po 20 %.

Wojewódzki Ranking Techników
miejsce (na 25 sklasyfikowanych) szkoła miasto
1. Technikum nr 1 w Zespole Szkół Budowlanych Zielona Góra
2. Technikum nr 3 w Zespole Szkół Gastronomicznych Gorzów Wielkopolski
3. Technikum nr 3 w Zespole Szkół Ekonomicznych Żary
16. Technikum w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych Żagań
20. Technkium w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych Żary
22. Technikum nr 2 w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Żary
25. Technikum w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Żagań

Ogólnopolski Ranking Liceów
miejsce (na 499 sklasyfikowanych) szkoła miasto
1. XIII Liceum Ogólnokształcące Szczecin
2. Liceum Akademickie przy Uniwersytecie Mikołaja Kopernika Toruń
3. XIV Liceum Ogólnokształcące im. St. Staszica Warszawa
94. Społeczne Liceum Ogólnokształcące Żary
146. Katolickie Liceum Ogólnokształcące Żary
486. Liceum Ogólnokształcące im. S. Banacha Żagań

Napisz komentarz »