REKLAMA
absolut

Ludzie, wydarzenia

Pośpią dłużej i pograją w szachy

Opublikowano 12 stycznia 2018, autor: Norbert Królik

10 tys. zł bez konkursu Urząd Miasta w Żarach przeznaczy na prowadzenie świetlicy dla bezdomnych w budynku noclegowni przy ul. Bohaterów Getta. Świetlicę poprowadzi fundacja Pogodna Jesień Seniora, która zajmuje się noclegownią.

Żarscy bezdomni śpiący w noclegowni nie będą musieli zrywać się z łóżka przed 8 rano. Noclegownia do tej pory była czynna od godz. 18 do 8 rano. Poza tymi godzinami bezdomni nie mogli w niej przebywać. Teraz, dzięki uruchomieniu świetlicy w pomieszczeniach noclegowni, będą mogli się wyspać do 11 albo poczytać z rana gazetę, wypić herbatę lub zagrać w szachy. Miasto na ten cel wyłoży dodatkowo 10 tys. zł bez konkursu.

 – Świetlica jest potrzebna, żeby ludzie bezdomni nie błąkali się po mieście. Żeby mieli gdzie spędzić czas – tłumaczy Danuta Sobieraj z fundacji prowadzącej noclegownię.

 

Najwięcej na pensje

Fundacja na rok prowadzenia noclegowni otrzymuje 153 tys. zł dotacji z Urzędu Miasta. Na uruchomienie świetlicy otrzyma dodatkowo 10 tys. zł, z czego 9 tys. zł pójdzie na wynagrodzenia dla opiekunów świetlicy. 300 zł ma kosztować zakup gier takich jak szachy, warcaby czy domino. Tyle samo zaplanowano na zakup prasy i krzyżówek. Herbata, cukier i ciastka to koszt 232 zł. 100 zł będzie kosztował papier toaletowy i mydło na potrzeby bezdomnych. Tyle samo pójdzie na materiały biurowe.

– Większość z bezdomnych ma problemy z alkoholem, a w świetlicy będzie można przebywać tylko na trzeźwo, więc jak będą chcieli tutaj być, to nie będą pić – argumentuje D. Sobieraj.

Napisz komentarz »