REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Emeryci biedują

Opublikowano 17 listopada 2017, autor: Justyna Bareła

Nasi seniorzy dostają jedne z najniższych emerytur w Unii Europejskiej!

Polski emeryt może liczyć średnio na… 2 tys. zł emerytury – to dane  Europejskiego Urzędu Statystycznego. Emeryci jako comiesięczną wypłatę otrzymują dziś około 60 procent swojej poprzedniej pensji. W Europie na najwyższą kwotę mogą liczyć seniorzy z Luksemburga, którzy co miesiąc otrzymują ok. 14 tys. zł. 

Płacą, żeby przeżyć

W Polsce średnia emerytura to właśnie 2 tys. zł. I tą kwotą nasi seniorzy są zdziwieni. – Ja byłbym zadowolony, gdybym dostał do ręki chociaż te średnie 2 tys. zł. Bo o takich luksusach jak z zagranicy, to ciężko mówić. Mam 80 lat, przepracowałem ponad 40 lat i dostaję miesięcznie 1 tys. 600 zł i to już z zasiłkiem za to, że mam powyżej 75 lat – mówi Benedykt Doroziński.

-2 tys. 500 zł emerytury to my mamy razem – przyznają Danuta i Henryk Wyszyńscy. – 14 tys. zł to nasza półroczna emerytura. Ciężko tak przeżyć, bo podczas jednej wizyty w aptece zostawia się średnio 200-300 zł. Podwyżka 2 zł po waloryzacji to są śmieszne kwoty – mówi pani Danuta. – Ja mam 69 lat i musiałem pójść do pracy, żeby udało nam się godnie wyżyć – dodaje pan Henryk.

– Polskie emerytury są wyłącznie do przeżycia. Żyć samemu jest bardzo ciężko. Za 1 tys. 100 zł nie dość, że nie odkładam nic, to jeszcze często córka musi mi dokładać, bo po wykupieniu leków po prostu nie stać mnie na opłacenie rachunków – przyznaje Leokadia Perlińska.

– Fajnie byłoby dostawać 14 tys. zł miesięcznie.  – przyznaje Zbigniew Pietraszkiewicz.

– Ja nie potrzebuję takich pieniędzy jak w Holandii czy Danii. Średnią polską też chciałbym dostawać. Po 45 latach pracy dostaję 1 tys. 400 zł i to już z zasiłkiem pielęgnacyjnym. Moja Żona po 42 latach pracy ma 1 tys. 200 zł. Gdy poszedłem do pracy jako bardzo młody chłopak, zawsze mówili nam, że w przyszłości z zarobkami i emeryturami będzie tylko lepiej. Ale te czasy jakoś nie nadeszły – Zbigniew Trzeciak.

Nie zapowiada się też, żeby emeryci mogli liczyć na znaczącą poprawę. Podwyżka najniższej emerytury w przyszłym roku wyniesie ok. 18 zł. Nie zapadła też decyzja, kiedy emeryci będą mogli liczyć na zapowiadany przez rząd jednorazowy dodatek w wysokości 500 zł.

 

 *Kwoty w tabelach wybranych krajów na podstawie ostatnich danych opublikowanych przez Eurostat (Europejski Urząd Statystyczny) w przeliczeniu na złotówki.

Kraj Średnia wysokość emerytury
Luksmeburg 14 tys. zł
Holandia 8 tys. 100 zł
Szwajcaria 8 tys. zł
Dania 7 tys. 300 zł
Wielka Brytania 7 tys. 100 zł
Grecja 7 tys. zł
Cypr 5 tys. 900 zł
Francja 5 tys. 800 zł
Niemcy 4 tys. 500 zł
Słowenia 2 tys. 800 zł
Słowacja 2 tys. 100 zł
POLSKA 2 tys. zł

Napisz komentarz »