REKLAMA
absolut

Ludzie, wydarzenia

Dostali, co chcieli

Opublikowano 10 listopada 2017, autor: Norbert Królik

Żarscy radni przyjęli uchwałę dotyczącą zmian w planie zagospodarowania przestrzennego centrum miasta.

Zmiany dotyczą między innymi budynku przy ul. Legionistów 2 (po PZU), który w marcu 2016 roku kupili państwo Stankiewicz, o czym informowała „Regionalna”. Do tej pory w planie zagospodarowania przestrzennego była informacja, że budynek jest zabytkiem. Teraz takiej informacji już nie ma. Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków zgodził się na wykreślenie budynku z rejestru w związku z tym, że w latach 80 ubiegłego wieku został przebudowany i utracił wartość zabytkową.

Dzięki tej zmianie właściciel ominie wiele formalności i uzgodnień przy przebudowie czy remoncie budynku, które byłyby wymagane, gdyby nadal figurował jako zabytek. Budynek ma 2 kondygnacje i jest podpiwniczony. Jego powierzchnia użytkowa wynosi 504,90 mkw.

Był park

Większe możliwości wykorzystania swojego terenu ma również Roman Karasiewicz, właściciel działki sąsiadującej ze 105. Szpitalem Wojskowym i Sądem Rejonowym przy ul. Spokojnej.

Przypomnijmy, że w 2015 roku żarscy radni uchwalili plan, z którego wynikało, że ten teren jest zarezerwowany na park. I z takim przeznaczeniem prywatnej działki nie mógł się pogodzić R. Karasiewicz, który kupił ją od wojska w 2013 roku i złożył wniosek o zmiany w planie. Urzędnicy przystali na jego wnioski. Podstawowym przeznaczeniem terenu jest teraz zabudowa usługowa, ale dopuszczona jest również zabudowa mieszkaniowa jedno i wielorodzinna.

Będą mieszkania i parkingi

Kolejne zmiany dotyczą przeznaczenia działki po byłych zakładach Wełna, na których planowana jest budowa galerii Podwale City Center przy ul. Podwale i ul. Edelburgis (dawna Żymierskiego). Na tym terenie po zmianach można również budować domy mieszkalne wielorodzinne.

O powiększenie terenów przemysłowych na swojej działce wnioskował żarski Relpol. Firma może teraz rozbudować się w kierunku al. Wojska Polskiego. Do tej pory część działki była zarezerwowana pod zieleń.

Złagodzenie zapisów w planie dotyczy również właścicieli budynku mieszczącego się na zbiegu ul. Bohaterów Getta i placu Łużyckiego, tzw. „Kremla”. Po zmianach mogą przebudować i zmienić gabaryty istniejących otworów drzwiowych i okiennych.

  Przy ul. Mieszka I mogą powstać parkingi. Do tej pory teren był zarezerwowany na budowę kamienic.

Napisz komentarz »