REKLAMA

Kultura, Oświata, Samorząd

13 baniek na oświatę!

Opublikowano 29 września 2017, autor: Piotr Piotrowski

Tyle władze Żagania planują wydać na utrzymanie szkół po reformie oświaty, od 1 września br.

Gorąca była czwartkowa sesja Rady Miasta (28.09.). A to za sprawą raportu, jaki przedstawił Zbigniew Białkowski, dyrektor departamentu w Urzędzie Miasta, odpowiadającego m.in. za oświatę. Podkreślił, że koszty utrzymania szkół zwiększą się w związku z likwidacją gimnazjów i utworzeniem ośmioklasowych oddziałów.

 – Klas siódmych w szkołach podstawowych będzie więcej o dwie w porównaniu do klas pierwszych, gdyby takie funkcjonowały w zlikwidowanych  gimnazjach. W sumie, musieliśmy od 1 września uruchomić 12 oddziałów klas siódmych, co zwiększy koszty o jakieś 160 tys. zł – wyliczył. – W związku z tym, wydłużyły się lekcje o 1-2 godziny, ze względu na ograniczoną ilość pomieszczeń w szkołach. W związku z reformą, poniesiemy też dodatkowe koszty na doposażenie gabinetów.

Dyrektor robi tajemnicę?

Radny Piotr Łoś wytknął mu, że nie przedstawił radnym materiałów do analizy, co najmniej siedem dni przed sesją, aby mogli się z nimi zapoznać.

 – Państwo z opozycji uciekli z jednej z wcześniejszych sesji, gdy radni głosowali nad uchwałą dotyczącą zmian  w szkolnictwie. Ja nie mam niczego do ukrycia. Wszystko mam w głowie, i to wam dzisiaj przekazałem – odparł Białkowski. – To jest prosty temat, można go przekazać  w każdy sposób .

 – Odnoszę wrażenie, że chodzi o to, aby radni wiedzieli jak najmniej a tylko podnieśli ręce – ripostował Łoś.

Radny Sebastian Kulesza pytał m.i.n. o to, jak na jakość nauczania przełoży się dwuzmianowość w szkołach i czy część nauczycieli musiała zmienić placówki. 

– Pan jest zbyt młody, aby pamiętać czasy, gdy nauka trwała do 18 godziny. Ja jestem nauczycielem od 1984 roku i je pamiętam doskonale – odpowiedział Białkowski. –  Zajęcia staraliśmy się  ułożyć tak, aby kończyły się o godz. 15.30. Organizacja pracy dla nauczycieli dalej będzie płynna.

Dyrektor zapewnił, że zadbano, aby nikt nie stracił pracy.  Burmistrz Daniel Marchewka dodał, że po wdrożeniu wszystkich zmian w związku z reformą oświaty,  miasto będzie musiało dołożyć do subwencji nawet 1 mln zł. – Do tej pory dokładamy rocznie ok. 12 mln zł – wyliczył. – Kosztować będzie doposażenie sal,  trzeba będzie podnieść wynagrodzenia dla nauczycieli, jeśli rząd tak zdecyduje.

komentarz »
  1. nauczyciel 6 października 2017 21:16 - Odpowiedź

    Panie Białkowski to co zakopane pod dywanem u WAS niedługo już ujrzy światło dzienne… Wykończyliście nie tylko oświatę ale ŻAGAŃ!

Napisz komentarz »