REKLAMA

Aktualności, Komunikacja

Zmiany na Okrzei

Opublikowano 29 września 2017, autor: Bogusława Janicka-Klisz

Do budowy ronda przymierza się ekipa pracująca na ul. Okrzei w Żarach.

Nowa organizacja ruchu obowiązywać będzie od przyszłego tygodnia w rejonie ul. Okrzei, Witosa, Fabrycznej i Zgorzeleckiej. 

– Rozpoczniemy prace przy budowie ronda. Zaczniemy od rozbiórki konstrukcji jezdni przy ul. Fabrycznej. Potem wykonamy wewnętrzną podbudowę w celu wykonania prawoskrętu z Okrzei w ul. Fabryczną. Najpierw zorganizujemy tzw. ruch połówkowy – mówi Piotr Nogajczyk, kierownik robót z firmy Infrakom z Kościana. Dlatego na ul. Fabrycznej będzie obowiązywał ruch wahadłowy.

Budowlańcy planują, że w okolicy 9.10. zostanie wylana warstwa bitumiczna na podbudowę z tłucznia.

– Gdy masa będzie leżała na wybudowanym prawoskręcie, organizacja zmieni się dość znacznie. W ul. Okrzei, np. w rejon siedziby firmy Janbud, będzie można wjechać tylko od ul. Fabrycznej. Czyli kierowcy jadący ul. Zgorzelecką będą musieli najpierw dojechać do obwodnicy, skręcić w ul. Fabryczną i dopiero z niej w Okrzei – mówi P. Nogajczyk.

Przebudowa ul. Okrzei zakłada przebudowę 613 metrów bieżących drogi – od ul. Częstochowskiej do ul. Zgorzeleckiej, gdzie powstaje rondo. Pojawią się też nowe chodniki i ścieżki rowerowe. Zgodnie z planem, oświetlenie ulicy będzie ledowe. Ponadto zostanie ona odwodniona, przewidziana jest też modernizacja instalacji deszczowej. Powstaną nowe zatoki autobusowe w dotychczasowych miejscach. Inwestorem jest Urząd Miasta w Żarach. Całość ma być oddana do końca listopada. Inwestycja kosztować ma 4 mln 376 tys. zł.

Straszne rzeczy

O sprawie rozmawiali radni w czasie czwartkowego (28.09.)  posiedzenia Rady Powiatu. 

– Obawiamy się, że gdy ruszy przebudowa ronda u zbiegu ulic Okrzei, Zgorzeleckiej, Witosa, jeszcze bardziej obciążony zostanie ruch na obwodnicy. Jadący z Olbrachtowa mieszkańcy, jeżeli będą mieli problem z przedostaniem się tamtędy do centrum miasta, wybiorą obwodnicę. Oczywiście część z nich skręci na rondzie przy stacji Lotos, ale inni pojadą dalej, w stronę skrzyżowania z drogą w kierunku na Lubsko. Tam już teraz, w związku z przebudową ul. Zielonogórskiej, dzieją się straszne rzeczy – mówiła Helena Sagasz, przewodnicząca Rady Powiatu.

Dodawała, że konsultowała się w tej sprawie z komendantem policji.

– Kierowcy już teraz, wyczekując długo w kolejce, gdy dojeżdżają do ronda i widzą z daleka auta jadące obwodnicą, to nawet nie przystają na „stopie”. Żeby po kilku chwilach znowu nie czekać – tłumaczyła H. Sagasz.

Edward Skobelski wyrwał się do tłumaczenia, dlaczego rondo przez całe lata nie powstało.

– Była już dokumentacja. Realizacja miała nastąpić w latach 2002-2006. Ale wówczas sprawę oprotestował właściciel jednej z działek w tym rejonie, który chciał mieć zjazd na swój teren. Ostatecznie pieniądze zostały przesunięte na ścianę wschodnią, a dokumentacja się przeterminowała – wyjaśniał.

Radni usłyszeli, że Maciej Sałek, komendant żarskiej policji, zapewnił o swojej akceptacji.

– Obiecał, że o ile zwrócimy się z pismem, natychmiast otrzymamy ich pozytywną opinię. Zarówno w sprawie przebudowy, jak i przede wszystkim uruchomienia w tym miejscu tymczasowej sygnalizacji świetlnej – mówiła H. Sagasz.

Ostatecznie zapadła decyzja o skierowaniu do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad pisma w tych sprawach.

Radni muszą się śpieszyć, żeby zdążyć przed budowlańcami. Kto wygra z czasem? Oby tylko nie przegrali kierowcy.

komentarz »
  1. polak 6 października 2017 17:39 - Odpowiedź

    hehehehehehe ale bajdy.Co chca zrobic pracownicy?cos wylac?oni najpierw niech skoncza to co jest na poczatku a nie jue sie pchaja na rondo.Porazka ta budowa.

Napisz komentarz »