REKLAMA

Aktualności, Samorząd

Bida aż piszczy!

Opublikowano 29 września 2017, autor: Piotr Piotrowski

Sołtysi i radni z gminy Brzeźnica nie zostawili suchej nitki na wójcie.

Wytknęli mu (na sesji 27.09.), że tworzy wirtualny fundusz sołecki, wypłacając wsiom obiecane pieniądze na drobne inwestycje w ratach.

W tym roku na 9 wsi przypada ok. 60 tys. zł. Sołtysi i niektórzy radni nie wytrzymali, gdy podczas sesji wójt Brzeźnicy Jerzy Adamowicz oznajmił, że gmina wypłaci im kolejną transzę pieniędzy, bo otrzymała zwrot środków z firmy ubezpieczeniowej i ZUS-u.

– Tę formę trzeba zmienić. Wsiom się obiecuje na początku roku wirtualne pieniądze. Czy w 2018 roku będą większe środki? – pytali sołtysi.

Taka kasa!

Jan Buganik, wiceprzewodniczący Rady Gminy i jednocześnie sołtys Karczówki, pożalił się, że jego wieś w ramach tegorocznego funduszu sołeckiego otrzymała tylko 2 tys. zł.

 – Gratuluję takich pieniędzy! Co za nie zrobić? Co roku starcza jedynie na wymianę jednego okna czy drzwi w świetlicy. Zapraszam pana wójta  do nas – ironizował. – Przez tyle lat nic u nas gmina nie zrobiła. Kościół to niedługo chaszczami zarośnie. Mnie wstyd na wiosce się pokazywać ludziom. Bo ile można prosić, aby coś zrobili w czynie społecznym? Epoka kamienia łupanego.

Jeszcze gorzej?

Wójt oznajmił, że fundusz sołecki w 2018 roku może być jeszcze skromniejszy.

– W październiku ustalimy stawki podarku na przyszły rok, nie wiemy, co z planowanymi podwyżkami pensji dla nauczycieli. pieniędzy dla wsi na drobne inwestycje może być jeszcze mniej – odparł Adamowicz. – Po rozplanowaniu wydatków w budżecie, co roku zostaje nam na inwestycje 200- 300 tys. zł. Już teraz muszę się ratować chwilową pożyczką w wysokości 350 tys. zł, bo gmina musi mieć wkład własny na zakup pojazdu dla strażaków.

Napisz komentarz »