REKLAMA
baner-jas

Wasze sprawy

Chcą nam zburzyć krajobraz

Opublikowano 29 września 2017, autor: Piotr Piotrowski

Mieszkańcy Krzywczyc (gm. Niegosławice) nie chcą obok swoich domów farmy fotowoltaicznej. – Chcą nam tutaj postawić 80 tysięcy paneli słonecznych! – żalą się, prosząc „Regionalną” o interwencję.

Chcą nam zburzyć krajobraz

Ludzie mówią, że wybudowali się na wsi ze względu na ciszę, spokój, sąsiedztwo lasów. Ze względu na bujną przyrodę, ten teren należy do tzw. obszaru chronionego krajobrazu „Dolina Szprotawki”.

– I teraz ten krajobraz, ciszę i piękno natury chcą nam zburzyć, stawiając na 37 hektarach panele słoneczne! – denerwuje się sołtys Krzywczyc, Jerzy Jenczylik.

Ok. 80 tys. paneli na działce przy rogatkach wsi planuje postawić firma z Jaworzna. Farma ma być czterokrotnie większa niż ta w Czernikowie, wiodąca w Polsce.

– Stawiamy na agroturystykę, takie gospodarstwa u nas powstały. Ludzie kupują u nas działki budowlane. I co zrobią, gdy wyrosną im pod oknami panele? – pyta radny gminny z Krzywczyc, Mirosław Dominiak. – Wystarczy, że w pobliskiej  Suchej Dolnej są już wiatraki, że w Rudzinach ma powstać biogazownia. Panele mogą powstać w dalszej odległości od wsi. Jest przecież duży teren po poligonie w Przecławiu.

W rozmowie z „Regionalną” wójt Jan Kosiński zapewnił dziennikarza, że wyda negatywną decyzję w sprawie inwestycji. 

– Obecnie firma jest na etapie opracowywania raportu oddziaływania paneli na środowisko.Po protestach mieszkańców inwestor skorygował swoje zamiary – panele chce zainstalować na działce o wielkości 24 ha, zamiast 37 ha. Mimo wszystko, mając na uwadze dobro mieszkańców Krzywczyc, będę na „nie”, gdy zgłosi się do nas z wnioskiem o wydanie decyzji administracyjnej – zapewnia wójt.

Napisz komentarz »