REKLAMA

Aktualności, Gospodarka, Samorząd

Żary się zadłużają

Opublikowano 29 września 2017, autor: Norbert Królik

Tylko 12 radnych na 21 zagłosowało na piątkowej (22.09.) sesji w Żarach za wielomilionowym kredytem, który chce zaciągnąć burmistrz Danuta Madej. Uchwała mimo to przeszła.

Marian Popławski, Aleksander Słowikowski, Zbigniew Żychowski, Halina Majeryk, Bogdan Hadryś, Czesław Gadomski, Łukasz Matyjasek, Łukasz Rubczyński, Jerzy Candekidis, Robert Dziadul, Magdalena Lenczyk, Grzegorz Chmielewski poparli uchwałę zezwalającą D. Madej zaciągnąć kredyt przekraczający 19 mln zł.

– Bez tych pieniędzy nie możemy realizować zaplanowanych inwestycji – przekonywała radnych  Joanna Wojak, skarbnik miasta.

Robią na krechę

W tym roku aż 28 inwestycji realizowanych w ramach budżetu miasta jest za pożyczone pieniądze. Są to m.in. przebudowa ul. Okrzei (1 mln 390 tys. zł kredytu), przebudowa ul. Średniej (730 tys. zł z kredytu), termomodernizacja Gimnazjum nr 3 (1 mln 414 tys. zł z kredytu), ale również projekt przebudowy budynku sztuk walki przy ul. Leśnej (70 tys. zł z kredytu) czy budowa oświetlenia przy ul. Żołnierskiej (50 tys. zł z kredytu).

–  Z kredytu finansujemy nawet drobne inwestycje i dokumentację projektową za kilkadziesiąt tysięcy złotych. Do tej pory to się raczej nie zdarzało – mówi Jacek Niezgodzki, radny SLD.

Ponad 40 mln zł długu

Niezgodzki podkreśla, że podawanie zadłużenia miasta w procentach w odniesieniu do wszystkich dochodów nie jest obiektywne.

– Każdego roku miasto wykonuje coraz więcej zadań zleconych, na które dostaje pieniądze z budżetu państwa, jak choćby 500+. Dochody miasta pozornie wzrastają i dzięki temu zadłużenie procentowo wydaje się mniejsze – przekonuje J. Niezgodzki. W związku z 500+ do budżetu Żar wpłynie w tym roku  ponad 17 mln zł.

Zadłużenie Żar na koniec2016 roku wynosiło 28 mln 151 tys. zł i stanowiło 19 proc. uzyskanych dochodów przez miasto. Zadłużenie zaplanowane na koniec roku ma wynieść 41 mln 69 tys. zł, co stanowić będzie 26,5 proc dochodów.

– Rozmawiałam ze specjalistami od finansów gmin i powiedzieli mi, że bezpieczne zadłużenie to takie na poziomie 25-27 proc. dochodów – przekonuje Danuta Madej, burmistrz Żar i zarzeka się, że zatwierdzona kwota kredytu wcale nie musi być wykorzystana w całości.

Napisz komentarz »