REKLAMA
joanna_szafy_baner_1000x200_2017

Aktualności, Komunikacja

Wielka obsuwa na Zielonogórskiej

Opublikowano 08 września 2017, autor: Bogusława Janicka-Klisz

Po przesunięciu terminu zakończenia przebudowy ul. Okrzei w Żarach, obsuwę zalicza właśnie kolejna miejska inwestycja. O niemal dwa miesiące przeciągnie się remont ul. Zielonogórskiej.

Ekipy i sprzęt miały zniknąć stąd do końca września. Teraz jest pewność, że tak się nie stanie. Nowy termin finiszu inwestycji został wyznaczony na 24.11.

– Został zaproponowany przez wykonawcę. Po rozmowach z firmą „Tandem” wyraziliśmy na to zgodę – mówi Patryk Faliński, wiceburmistrz.

Inwestycja, zgodnie z planem, miała zostać zakończona do 29.09.

– Taki termin założyliśmy jako jeden z warunków przetargu. Zgodnie z zasadami, firma, biorąc w nim udział, wyraża na to zgodę – mówi P. Faliński. Tyle tylko, że jak tłumaczy wiceburmistrz, budowlańcy zazwyczaj potrafią to sprytnie ominąć, wcześniej godząc się na nawet ambitne terminy. Bo gdy chodzi i remonty dróg w mieście, to pod powierzchnią zazwyczaj znajduje się sieć rur, połączeń, kabli, które niekoniecznie mogą być dokładnie zaznaczone na mapach. Wtedy dochodzi do tzw. kolizji, gdy trzeba położyć rury w miejscu, gdzie na planach nic nie ma, ale w rzeczywistości jest. – Firmy wykorzystują kolizje, bo tych rzeczy, które kiedyś były robione, czasem nie ma w papierach. Oczywiście w takich sytuacjach miasto się z firmą ściera, bo nie chce lekką ręką wydawać pieniędzy – zastrzega P. Faliński.

O co chodzi? Kolizje dobrze tłumaczą firmę, której planowany termin zakończenia może nie do końca „leżeć”. Tyle tylko, że zazwyczaj jeśli mowa o kolizjach, to wówczas jest konieczność wykonania prac dodatkowych, bo rury albo kolektory, które nagle pojawiają się pod łyżką koparki, trzeba ominąć.

– Prace dodatkowe zazwyczaj nie są objęte umową, stąd nieplanowane koszta – wyjaśnia P. Faliński.

 

Żeby przeczytać więcej, kup gazetę „Regionalną” lub dostęp do wszystkich treści płatnych.
Liczba słów ukrytego tekstu: 130

Kup gazetę w kiosku

ten artykuł znajduje
się w numerze
Cena gazety: 3,00 zł brutto
LUB Wyślij sms

Wyślij sms o treści: AP.GRR
na numer: 79068
Cena sms: 11,07 zł brutto
LUB Wykonaj szybki przelew

Szybkie przelewy i płatności
kartą poprzez dotpay.pl
Kwota przelewu: 5 zł brutto


Aby odblokować treść wpisz otrzymany kod:


UWAGA! Otrzymany kod jest ważny przez 7 dni i odblokowuje wszystkie płatne treści.

Wykupując dostęp do treści płatnych zgadasz się na przetwarzanie danych w celu wygenerowania kodu. Administratorem danych jest właściciel portalu regionalna.pl - „REGIONALNA SPÓŁKA CYWILNA” Spółka Cywilna Monika Rabe-Prokopczyk, Anna Rabe z siedzibą przy ul. Broni Pancernej 6, 68-200 Żary.
Operatorem płatności SMS jest CTM Mobiltek, właściciel serwisu Smartpay.pl. Usługa dostępna w sieciach T-mobile, Orange, Plus GSM, Play, Heyah, Sami Swoi. Regulamin usług SMS dostępny na stronie smartpay.pl. Reklamacje można składać pod https://smartpay.pl/complaint.

 

Napisz komentarz »