REKLAMA

Gospodarka

Mniej zabytków i parków

Opublikowano 08 września 2017, autor: Norbert Królik

Zabytek to już nie zabytek, a park to nie park. Żarscy urzędnicy przygotowali zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego centrum Żar.

Od poniedziałku (11.09) będzie można zapoznać się z projektowanymi zmianami w planie zagospodarowania przestrzennego Centrum Żar. Wynika z nich, że będzie więcej terenów pod mieszkalnictwo i usługi, za to mniej zabytków i parków.

Był zabytek

Zmiany dotyczą między innymi budynku przy ul. Legionistów 2, który w marcu 2016 roku kupili państwo Stankiewicz o czym informowała „Regionalna”. Do tej pory w planie zagospodarowania przestrzennego była informacja, że budynek jest zabytkiem. Teraz takiej informacji nie będzie. Zapytaliśmy wojewódzkiego konserwatora zabytków jak to się stało, że zabytek przestał być zabytkiem. – Budynek położony przy ul. Legionistów 2 został wyłączony z wykazu obiektów wyznaczonych do ujęcia w wojewódzkiej ewidencji zabytków pismem z dnia 20.07.2015 r. Ww. obiekt został w znacznym stopniu przebudowany. Zmianie uległa bryła budynku oraz został zatracony oryginalny podział elewacji. Wprowadzone zmiany spowodowały utratę jego wartości zabytkowych – odpowiada dr Barbara Bielinis-Kopeć, Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Budynek jest przedwojenną willą, która w latach 80 została przebudowana i dostosowana do celów biurowych. Była tam siedziba PZU. Z willi powstał kwadraciak.  Dzięki tej zmianie właścicieli budynku ominie wiele formalności i uzgodnień przy przebudowie czy remoncie budynku, które byłyby wymagane, gdyby obiekt figurował jako zabytek. Budynek ma 2 kondygnacje i jest podpiwniczony. Jego powierzchnia użytkowa wynosi 504,90 mkw.

Był park

Większe możliwości wykorzystania swojego terenu będzie miał również Roman Karasiewicz, właściciel działki sąsiadującej ze 105 Szpitalem Wojskowym i Sądem Rejonowym przy ul. Spokojnej.

Przypomnijmy, że w 2015 roku żarscy radni uchwalili plan, z którego wynikało, że ten teren jest zarezerwowany na park. I z takim przeznaczeniem prywatnej działki nie mógł się pogodzić Roman Karasiewicz, który działkę kupił od wojska w 2013 roku i wniósł o zmiany w zapisach planu. Urzędnicy przystali na jego wnioski. Podstawowym przeznaczeniem terenu ma być teraz zabudowa usługowa, ale dopuszczona będzie również zabudowa mieszkaniowa jedno i wielorodzinna.

Będą mieszkania i parkingi

Kolejne zmiany dotyczą przeznaczenia działki po byłych zakładach Wełna, na których planowana jest budowa galerii Podwale City Center przy ul. Podwale i ul s. Edelburgis (dawna Żymierskiego). Na tym terenie po zmianach będzie można również budować domy mieszkalne wielorodzinne.

O powiększenie terenów przemysłowych na swojej działce wnioskował żarski Relpol. Firma chce się rozbudować w kierunku Al. Wojska Polskiego. Do tej pory część działki była zarezerwowana pod zieleń.

Na złagodzenie zapisów w planie mogą liczyć również właściciele budynku mieszczącego się na zbiegu ul. Bohaterów Getta i Placu Łużyckiego tzw. „Kremla”. Po zmianach będą mogli przebudować i zmienić gabaryty istniejących otworów drzwiowych i okiennych.

  Przy ul. Mieszka I będą mogły powstać parkingi. Do tej pory teren był zarezerwowany na budowę kamienic.

Sprawdź sam

Ze szczegółami propozycji zmian w palnie zagospodarowania przestrzennego można zapoznawać się w żarskim Urzędzie Miasta do wtorku (3.10). Dzień wcześniej w poniedziałek (2.10) w godzinach pomiędzy 15 a 16 w pokoju nr 214 w żarskim Ratuszu odbędzie się dyskusja publiczna dotycząca proponowanych zmian. Do 19 października będzie czas na wnoszenie uwag do proponowanego planu. Później planem zajmą się miejscy radni.

 

Napisz komentarz »