REKLAMA

Wasze sprawy

Przed pierwszym dzwonkiem

Opublikowano 25 sierpnia 2017, autor: Justyna Bareła

Sprawdź, z jakiej pomocy możesz skorzystać, posyłając dziecko do szkoły.

O zasiłki na zakupy szkolne można starać się w ośrodkach pomocy społecznej.

– Gdy rodzicom zabraknie na przykład na przybory szkolne, obuwie zmienne, mogą się zwrócić o zasiłek celowy na taki wydatek – tłumaczy Katarzyna Pękala, kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy w Rodzinie w Żarach. – Warto też dodać, że jeżeli rodzic chce, by dziecko dostawało już od 4 września darmowy obiad w szkole lub przedszkolu, powinien już teraz złożyć wniosek o dożywianie – dodaje. Żeby starać się o dofinansowanie dożywiania, dochód na osobę w rodzinie nie może przekraczać 771 zł netto. Żeby otrzymać zasiłek celowy, dochód na osobę nie może być wyższy niż 514 zł. Do dochodu nie jest wliczane świadczenie „500+”.

W ramach programu „Wyprawka szkolna” o zwrot poniesionych kosztów mogą zwracać się rodzice uczniów niepełnosprawnych fizycznie i intelektualnie. Pieniądze zwracane będą na podstawie imiennych faktur do końca listopada maksymalnie do kwoty 445 zł (w zależności od rodzaju niepełnosprawności). Wnioski należy składać w szkole, do której chodzi dziecko. W Żaganiu przyjmowane są one do 8.09., w Żarach do 11.09.

Poza tym w tym roku wszyscy uczniowie podstawówek i oddziałów gimnazjalnych otrzymają darmowe podręczniki.

– Dostaną we wrześniu podręczniki i ćwiczenia, zamówione są przez szkoły. Rodzice kupić muszą podręcznik do religii. Każda szkoła decyduje też, czy trzeba kupić podręczniki do drugiego języka obcego – mówi Dorota Maćkowska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Żaganiu.

Napisz komentarz »