REKLAMA
absolut

Wasze sprawy

Zatrute powietrze pod lupą

Opublikowano 25 sierpnia 2017, autor: Norbert Królik

Od września zawartość pyłu w żarskim powietrzu będzie mierzona w czterech dodatkowych miejscach. Dzięki temu mieszkańcy będą mieli większą wiedzę na temat tego, czym oddychają.

Zanieczyszczenia powietrza w Żarach przekraczają dopuszczalne normy. W zimie są to pył PM 10 (od początku roku norma dobowa pyłu PM 10 była przekroczona już 30 razy) i bezo(a)piren (średnioroczna norma była w 2016 roku przekroczona o 250 proc.). W lecie szkodzi nam ozon (7 razy przekroczona była w tym roku norma stężenia 8-godzinnego). Wyniki pochodzą ze stacji monitoringu powietrza przy ul. Szymanowskiego w Żarach, prowadzonej przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Więcej pomiarów

Żeby obraz zanieczyszczenia powietrza w Żarach był pełniejszy, w mieście staną kolejne urządzenia, które będą badały zawartość pyłu. Zajmuje się tym fundacja Eko-Lubusz.

– W ramach programu „Polska Oddycha” dostaliśmy 22 sensory, które rozmieścimy w województwie lubuskim. Cztery z nich będą badały powietrze w Żarach – zapowiada Remigiusz Krajniak, prezes fundacji Eko-Lubusz.

Badania mają ruszyć już we wrześniu. Obecnie ustalane są miejsca, gdzie staną urządzenia.

– Jeden z nich będzie na ul. Śródmiejskiej przy zakładzie fotograficznym pana Marka Przedwojskiego. Szukamy innych chętnych, którzy chcieliby takie urządzenie postawić na swoim terenie. Wymagany jest dostęp do sieci Wi-Fi i zasilanie w prąd – mówi R. Krajniak.

Fundacja liczy na sugestie mieszkańców dotyczące miejsc, w których powinny stanąć urządzenia. Kontaktować można się przez Facebooka.

Napisz komentarz »