REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy, Zdrowie

Te kolejki nas wykończą!

Opublikowano 11 sierpnia 2017, autor: Michalina Kozarowicz

W poradni żarskiego 105. Szpitala Wojskowego do okulisty można się umówić na… maj 2018 roku! W Żaganiu nie ma już w tym roku miejsc do endokrynologa i pulmonologa, a rejestracja na przyszły rok ruszy dopiero we wrześniu.

Pacjenci w Żarach i Żaganiu narzekają na długie kolejki do lekarzy specjalistów. Jeżeli ktoś chciałby się zarejestrować np. do reumatologa, musi poczekać na wizytę u specjalisty aż do… stycznia przyszłego roku. Najgorzej wygląda sytuacja w przychodni okulistycznej. Tutaj pacjenci poczekają aż do maja 2018 roku.

 

Miesiące oczekiwań

– Czekałam pół roku na wizytę w sprawie zaćmy – mówi Ludmiła Karwowska z Brzostowy, którą spotykamy w kolejce do poradni okulistycznej.

Lepiej nie jest też w przychodni endokrynologicznej. Tutaj terminy najbliższych wizyt, jak słyszymy w rejestracji, można umówić na drugą połowę lutego 2018 r.

– Na wizytę u endokrynologa czekałam od pół roku – mówi Bronisława Bednarz,którą spotykamy w przychodni. – Nie pamiętam, żeby kiedyś do lekarzy też były takie kolejki. A teraz, nawet jak człowiek odczeka swoje pół roku, to potem musi spędzić cały dzień w kolejce w przychodni. Czyli trzeba zaliczyć dwie kolejki! Wizyty powinny być umawiane na godziny albo trzeba wprowadzić numerki. Wszystkim – i lekarzom, i pacjentom – byłoby wygodniej, zwłaszcza osobom w starszym wieku – stwierdza.

 

Do lekarza? Prywatnie

Jeżeli jesteśmy gotowi zapłacić od 100 do nawet 150 zł za wizytę, możemy mieć ją od ręki. Większość specjalistów prywatnie przyjmie nas już następnego dnia, tylko na wizyty u tych najbardziej obleganych, jak lekarze endokrynolodzy czy kardiolodzy, poczekamy około tygodnia. Tam wizyta umawiana jest nie tylko na konkretny dzień, ale i godzinę.

 

Nie ich wina

– Kolejki tworzą się przez narzucone nam przez NFZ limity- mówi Jolanta Dankiewicz, prezes Szpitala na Wyspie w Żarach. – Tworząc nadwykonania przyjęć pacjentów do przychodni specjalistycznych, nie mamy gwarancji, że NFZ zwróci nam poniesione koszty. Na długie kolejki wpływ mają też sami pacjenci, którzy na wizyty wtórne, na których lekarz ma przepisać im jedynie kolejną receptę, nie idą do lekarza pierwszego kontaktu, tylko umawiają się do specjalistów, prowadzących ich chorobę. Ta paradoksalnie krótka wizyta znacząco wydłuża kolejki – stwierdza prezes.

Poradnie Szpitala na Wyspie w Żarach Termin wizyty
Diabetologiczna grudzien
Ginekologiczna październik
Nurologiczna wrzesień
Dermatologiczna na bieżąco
Laryngologiczna na bieżąco

 

Poradnie w 105. Szpitalu Wojskowym w Żarach Termin wizyty
Stomatologiczna początek września
Pulmonologiczna listopad
Reumatologiczna styczeń 2018
Diabetologiczna połowa września
Ortopedyczna październik
Okulistyczna maj 2018
Endokrynologiczna luty 2018
Kardiologiczna koniec września
Chirurgiczna na bieżąco
Laryngologiczna na bieżąco
Urologiczna listopad
Nurologiczna wrzesień
Dermatologiczna wrzesień

 

Poradnie w 105. Szpitalu Wojskowym w Żaganiu Termin wizyty
Endokrynologiczna brak miejsc do końca roku, na przyszły będzie można rejestrować się od września
Urologiczna październik
Pulmonologiczna brak miejsc do końca roku, na przyszły będzie można rejestrować się od września
Nurologiczna grudzień
Kardiologiczna terminy na przyszły rok
Ginekologiczna koniec sierpnia
Diabetologiczna na wrzesień
Alergologiczna tydzień czekania
Laryngologiczna tydzień czekania
Chirurgiczna na bieżąco

 

komentarz »
  1. polak 6 września 2017 09:32 - Odpowiedź

    skoro tak jest zle to na co ida nasze pieniadze placone co miesiac?Lekarz specjalnie udaje ze robi bo i tak dostanie na lape 40 tys zl…za nocny dyzur dostaja do 2 tys zl….cos w tym kraju nie gra.W niemczech gdzie jest tyle milionow ludzi jakos kolejek nie ma.Tam lekarze w szpitalach sami robia zastrzyki pacjentom Nasi nawet nie umieja.lekarz na zachodzie nie ma prawa pracowac jednoczesnie na kilku etatach….kto na to pozwala?czuja sie bezkarni,robia co chca,daja leki aby pozniej firma dala im wycieczke…Powinno sie z tym skonczyc.Ci najlepsi wyjechali za granice…..w polsce zostalwiadomo kto nie ma co sie oszukiwac.Niektorzy pojechali zagranice ale tam trzeba pracowac…..to wrocili

Napisz komentarz »