REKLAMA

Samorząd

Wójt skazany, sekretarz niewinny

Opublikowano 11 sierpnia 2017, autor: Bogusława Janicka-Klisz

Grzywną dla byłego wójta gminy Żary i uniewinnieniem sekretarza zakończył się (9.08.) trwający dwa lata proces, w którym oskarżonymi byli Wiesław Polit i Radosław Pogorzelec.

W środę, 9.08., w żarskim sądzie pojawił się tylko R. Pogorzelec i jego obrońca oraz obrońca byłego wójta.

Przypomnijmy. Były wójt i sekretarz byli oskarżeni o narażenie gminy na straty, zakazywanie naliczania podatków i wszczynania kontroli w okresie od sierpnia 2011 do 31.12.2014 r. Według prokuratury, mieli zakazywać podległym im urzędnikom wysyłania wezwań dotyczących podatku od nieruchomości do byłego burmistrza Żar i jego żony, właścicieli nieruchomości w Grabiku. Chodziło o korektę deklaracji związanej z podatkiem od nieruchomości. We wcześniejszych deklaracjach małżeństwo wskazywało, że tereny i budynki wykorzystuje na użytek rolny. Z czasem jednak zaczęli prowadzić w części nieruchomości działalność gospodarczą. A podatek od nieruchomości w takim przypadku jest wyższy. Urzędnicy stawki nie skorygowali. Zdaniem prokuratury, winni byli temu wójt i sekretarz. Gmina Żary z tego tytułu poniosła szkodę finansową, bo podatek rolny w 2012 roku wyniósł ok. 8 tys. zł, w kolejnym – 9 tys. zł, a w 2014 r. – 10 tys. zł.

Kończąca proces rozprawa była krótka.

 

Żeby przeczytać więcej, kup gazetę „Regionalną” lub dostęp do wszystkich treści płatnych.
Liczba słów ukrytego tekstu: 228

Kup gazetę w kiosku

ten artykuł znajduje
się w numerze
Cena gazety: 3,00 zł brutto
LUB Wyślij sms

Wyślij sms o treści: AP.GRR
na numer: 79068
Cena sms: 11,07 zł brutto
LUB Wykonaj szybki przelew

Szybkie przelewy i płatności
kartą poprzez dotpay.pl
Kwota przelewu: 5 zł brutto


Aby odblokować treść wpisz otrzymany kod:


UWAGA! Otrzymany kod jest ważny przez 7 dni i odblokowuje wszystkie płatne treści.

Wykupując dostęp do treści płatnych zgadasz się na przetwarzanie danych w celu wygenerowania kodu. Administratorem danych jest właściciel portalu regionalna.pl - „REGIONALNA SPÓŁKA CYWILNA” Spółka Cywilna Monika Rabe-Prokopczyk, Anna Rabe z siedzibą przy ul. Broni Pancernej 6, 68-200 Żary.
Operatorem płatności SMS jest CTM Mobiltek, właściciel serwisu Smartpay.pl. Usługa dostępna w sieciach T-mobile, Orange, Plus GSM, Play, Heyah, Sami Swoi. Regulamin usług SMS dostępny na stronie smartpay.pl. Reklamacje można składać pod https://smartpay.pl/complaint.

 

Napisz komentarz »