REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Skazili środowisko?

Opublikowano 11 sierpnia 2017, autor: Piotr Piotrowski

W sprawie niewłaściwego składowania niebezpiecznych substancji chemicznych na terenie zakładu w podszprotawskich Wiechlicach śledztwo wszczęła żagańska prokuratura.

W otwartych wannach i kadziach stężone kwasy i zasady, wycieki substancji niewiadomego pochodzenia do gleby i żużle – to wszystko w ubiegłym tygodniu, podczas kontroli zakładu przy ul. Przemysłowej, znalazł Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska. Śledztwo w sprawie niewłaściwego składowania substancji niebezpiecznych wszczęła prokuratura. Zakład skontrolowała również Okręgowa Inspekcja Pracy i Sanepid.

 

Jak mafia

Pozwolenie na składowanie odpadów wydał starosta Henryk Janowicz (a nie jak błędnie podaliśmy w poprzednim numerze – zarząd powiatu). I teraz zlecił kontrolę, po której nie wyklucza, że je cofnie. W poniedziałek, 7 sierpnia, starosta zwołał zebranie. Na spotkaniu szef WIOŚ-u, Mirosław Ganecki, zażądał wyjaśnień od właściciela składowiska, przedsiębiorcy spod Warszawy. Ten tłumaczył, że podnajął teren innej warszawskiej firmie. Obiecał, że substancje i inne odpady niebezpieczne wywiezie na swój koszt.

– Wywóz zacznie się od poniedziałku, 14 sierpnia – właściciel terenu.

– Ktoś na zwożeniu śmieci do Polski zarabia duże pieniądze, kosztem naszego zdrowia i środowiska – skwitował na spotkaniu starosta H. Janowicz.

M. Ganecki dodał, że zwożenie odpadów do Polski nasiliło się, bo w naszym kraju ceny recyklingu są 10-krotnie niższe niż na Zachodzie.

 

Żeby przeczytać więcej, kup gazetę „Regionalną” lub dostęp do wszystkich treści płatnych.
Liczba słów ukrytego tekstu: 132

Kup gazetę w kiosku

ten artykuł znajduje
się w numerze
Cena gazety: 3,00 zł brutto
LUB Wyślij sms

Wyślij sms o treści: AP.GR1
na numer: 79068
Cena sms: 11,07 zł brutto
LUB Wykonaj szybki przelew

Szybkie przelewy i płatności
kartą poprzez dotpay.pl
Kwota przelewu: 5 zł brutto


Aby odblokować treść wpisz otrzymany kod:


UWAGA! Otrzymany kod jest ważny przez 7 dni i odblokowuje wszystkie płatne treści.

 

Napisz komentarz »